Otevřít menu
Doprava dnes
-

Válka na Ukrajině poničila až 30 procent dopravní infrastruktury!

Válka poničila na Ukrajině až 30 procent dopravní infrastruktury. Uvedla to v pondělí agentura Reuters s odvoláním na místní ministerstvo dopravy. To odhaduje výši škod na 100 miliard dolarů (přes dva biliony korun).

7:14 / 19. dubna 2022
Válka na Ukrajině poničila až 30 procent dopravní infrastruktury!i

Foto: transportminutes.eu

Ukrajina doufá, že se jí většinu škod podaří opravit do dvou let a že bude moci financovat práce z ruských fondů zabavených v západních zemích. Podle ministra dopravy Oleksandra Kubrakova je poničeno 20 až 30 procent dopravní infrastruktury. Rozsah škod se při tom liší od úplné destrukce až po relativně lehce opravitelné škody. Na hlavních národních tazích je podle něj poničeno či úplně zničeno zhruba 300 mostů. 

Poničeno bylo i na 8000 kilometrů silnic a škody zaznamenala také železnice. „Mluvíme-li o silnicích, mostech či rezidenčních budovách, tak věřím, že se podaří téměř vše obnovit do dvou let,“ uvedl ministr.

Ukrajina podle něj očekává, že jí s obnovou infrastruktury pomohou západní země. Ministr se domnívá, že existuje mnoho zdrojů, jak financovat stavební práce. „Prvním z nich je majetek Ruské federace, který zmrazily téměř všechny velké země,“ řekl Kubrakov agentuře Reuters.

Podobný názor zastávají i někteří evropští politici, kteří by chtěli použít zabavený ruský majetek pro financování fondu na obnovu Ukrajiny, který chce zřídit Evropská unie. Západní země v rámci sankcí proti Rusku zmrazily devizové rezervy v hodnotě 300 miliard dolarů.

 

Publikoval: Bc. Filip Červinka (Zdroj: ČTK)

Válka na Ukrajině poničila až 30 procent dopravní infrastruktury! Foto: transportminutes.eu.
zpět na články

inzerce

nahoru