Otevřít menu
Doprava dnes
-

Ve Středočeském kraji poputuje dalších 15 milionů korun pro obce na opravy silnic

Krajští zastupitelé dnes schválili další žádosti středočeských obcí o příspěvky z Fondu homogenizace krajské dopravní infrastruktury. Na opravy silnic pro devět obcí tentokrát půjde bezmála 15 milionů korun.

6:02 / 26. října 2021
Ve Středočeském kraji poputuje dalších 15 milionů korun pro obce na opravy silnic

O peníze z Fondu homogenizace požádaly obce Prosenická Lhota, Radětice a Obecnice na Příbramsku, Pochvalov na Rakovnicku, Pěčice na Mladoboleslavsku a Říčany a Světice v okrese Praha – východ. Příspěvek získává i obec Chýně z okresu Praha – západ a Krychnov na Kolínsku. Celková částka na opravy silnic činí cca 14 880 000 korun.

Středočeský Fond homogenizace krajské dopravní infrastruktury je určen obcím, které provádějí pokládku infrastrukturních sítí, tedy plynu, vody, kanalizace, elektřiny nebo telefonu. „Jsem rád, že zastupitelé schválili další peníze pro obce na kvalitnější opravu silnic. Všichni víme, že provizorní nebo částečné opravy po pokládce inženýrských sítí nejsou dobrým řešením. Proto kraj nabídl pomoc právě formou příspěvku z Fondu homogenizace,“ uvedl statutární náměstek hejtmanky pro oblast silniční dopravy Martin Kupka (ODS). Dotace je určená výhradně na homogenizaci silnic II. a III. třídy po provedení zásahu souvisejícího s pokládkou či úpravou inženýrských sítí obce.

Maximální výše dotace z fondu pro rok 2021 je stanovena na 600 korun na metr čtvereční homogenizované silnice II. a III. třídy. Výše dotace pak vychází z 50 % průměrných cen obvyklých.

Na minulém jednání zastupitelstvo schválilo příspěvek z Fondu homogenizace pro prvních devět obcí, který činil cca 26,5 milionu korun. S dnešním příspěvkem pro dalších devět obcí jde tedy o více než 40 milionů korun, které letos středočeské obce z nového krajského Fondu homogenizace získají.  „Samozřejmě počítáme s tím, že obce se mohou hlásit i v dalších letech. Kdo nyní neuspěl třeba z důvodu formálních nedostatků v žádosti, může požádat znovu. Mám na tento fond velmi dobré ohlasy, starostové ho vnímají jako velmi dobrý nástroj, který umožňuje efektivní opravy silnic,“ uzavřel Martin Kupka.

Autor: Mgr. Petr Dejnožka (zdroj + foto: kr-stredocesky.cz)

zpět na články

inzerce

nahoru