Velikonoce a alkohol za volantem: Pojišťovny i policie zpřísňují dohled
Zvýšené riziko dopravních nehod během svátků. Velikonoce patří každoročně mezi nejrizikovější období na českých silnicích. Kromě zvýšeného provozu se policisté setkávají také s častějšími případy řízení pod vlivem alkoholu.
Tradiční velikonoční oslavy, spojené s konzumací alkoholu, vedou k tomu, že řada řidičů usedá za volant bez plného vědomí následků svého jednání. Statistiky ukazují, že právě o velikonočním víkendu dochází k nadprůměrnému počtu dopravních nehod, a to často s vážnými následky na zdraví i majetku. Policie České republiky proto každoročně během velikonočních svátků posiluje silniční kontroly, které jsou zaměřené nejen na alkohol, ale i na ostatní přestupky, jako je nepřiměřená rychlost, nepoužívání bezpečnostních pásů nebo telefonování za jízdy. Řidiči by si tak měli být vědomi, že riziko odhalení je v těchto dnech mnohem vyšší. Cílem těchto opatření je především prevence tragických událostí a zvýšení bezpečnosti všech účastníků silničního provozu.
Pojišťovny se k viníkům staví nekompromisně
Vedle represivních opatření ze strany policie zpřísňují svůj přístup i pojišťovny. Řidič, který způsobí nehodu pod vlivem alkoholu, se totiž musí připravit na tvrdé finanční důsledky. Pojišťovny v těchto případech mohou nejen odmítnout vyplatit pojistné plnění, ale také požadovat zpětné uhrazení všech nákladů spojených s likvidací škody. Tento regres může v praxi znamenat statisícové až milionové částky. Pokud například viník způsobí vážnou nehodu, při níž dojde k poškození několika vozidel, zranění osob nebo dokonce k úmrtí, bude muset tyto škody hradit z vlastních prostředků. A nejde jen o materiální škody – pojišťovny mohou požadovat také náhrady za léčbu, rehabilitaci, ušlý zisk nebo bolestné. Mnoho řidičů si stále neuvědomuje, jaké finanční riziko řízení pod vlivem představuje. Zástupci pojišťoven upozorňují, že v posledních letech jsou pravidla ještě přísnější a šance na prominutí či zmírnění následků je prakticky nulová. Pojišťovny se jednoznačně staví na stranu poškozených a dbají na ochranu svých klientů i veřejného pořádku.
Prevence, osvěta a zodpovědnost: klíč k bezpečnějším svátkům
Odborníci i policisté apelují na všechny řidiče, aby v období svátků projevili maximální zodpovědnost. Jediný způsob, jak předejít tragédii i finančním postihům, je zcela se vyhnout konzumaci alkoholu před jízdou. Platí pravidlo – pokud si nejste stoprocentně jistí, že nemáte v krvi žádný alkohol, za volant neusedejte. Alternativou je využití veřejné dopravy, taxi služeb nebo domluva se střízlivým řidičem v rodině či mezi přáteli. V posledních letech se také rozšiřuje možnost objednat si služby odvozů vozidel, kdy profesionální řidič bezpečně odveze jak vás, tak i vaše auto domů. Podle statistik by správná prevence mohla snížit počet velikonočních nehod až o třetinu. V konečném důsledku je důležité si uvědomit, že nejde pouze o vlastní bezpečí, ale i o ochranu ostatních účastníků provozu – pasažérů, cyklistů, chodců i dalších řidičů. Zodpovědným přístupem tak každý přispívá k tomu, aby byly Velikonoce svátky radosti, a nikoli tragédií.
Výzva k odpovědnosti pro všechny řidiče
Velikonoce by měly být především svátky radosti a setkávání s rodinou, ne dny tragédií na silnicích. Policisté, pojišťovny i odborníci apelují, aby si každý řidič včas uvědomil odpovědnost, kterou s řízením nese. Stačí jediné špatné rozhodnutí, jeden nezodpovědný okamžik, a život se může změnit nejen vám, ale i ostatním lidem, navždy. Dodržování nulové tolerance k alkoholu, ohleduplnost k ostatním a respektování pravidel silničního provozu by měly být samozřejmostí – nejen o Velikonocích, ale každý den. Každá bezpečná cesta je úspěchem, který má cenu života.
Autor: Martina Střasáková Zdroj: cnn.prima
