Otevřít menu
Doprava dnes
-

Velikonoční plavby na Máchově jezeře odstartují sezonu výletních lodí

Velikonočními plavbami začne na Máchově jezeře u Doks na Českolipsku o tomto prodlouženém víkendu letošní sezona výletních plavidel. Lodě budou svátečně vyzdobené, řekl dnes ČTK provozovatel výletních lodí Vladimír Reichert.

17:59 / 13. dubna 2022
Velikonoční plavby na Máchově jezeře odstartují sezonu výletních lodíi

Foto: Výletní loď Máj na Máchově jezeře (zdroj: wikipedie).

Výletní lodě začnou jezdit na Máchově jezeře již tento pátek 15.4. „Od pátku až do velikonočního pondělí pojedeme každý den dvakrát, ve 13:00 a 15:00 z Doks. A budeme mít po cestě dvě zastávky, jednu u hotelu Port a druhou ve Starých Splavech,“ řekl Reichert. Na první plavby v pátek podle něj nasadí loď Máj, která je dlouhodobě mezi cestujícími nejoblíbenějším plavidlem ze čtyřčlenné flotily jezera. 

Bílomodrá loď pojme až 250 pasažérů a je jediná svého druhu. Postavená byla speciálně pro Máchovo jezero v roce 1959. „Máj bude jezdit i na Velikonoční pondělí. Na sobotu a neděli zatím počítáme s Hynkem. Pokud by ale bylo více lidí, tak nasadíme větší loď,“ dodal Reichert.

Jediné místo, kde mohou plout velké výletní lodě


Historie lodní dopravy na někdejším Velkém rybníku sahá do roku 1920, kdy začal cestující vozit malý dýmající parník Greif. Dnes jsou ve flotile kromě Máje a Hynka ještě Racek a nejstarší Jarmila alias Marie, vyrobená v roce 1924. Ta před letošní sezonou prošla renovací. „Nechali jsme jí udělat obšívku, to je to opláštění, a barvy,“ uvedl Reichert. Jarmila slouží podle něj jako posilová loď pro Hynka, který zajišťuje v létě pravidelnou lodní dopravu mezi osmi přístavišti. „Když bývá nával a nevejdou se cestující na Hynka, tak vyjede i tato,“ dodal. Hynek pojme až 70 pasažérů, Jarmila do 60.

Máchovo jezero, o jehož vznik se před více než 650 lety zasloužil Karel IV., je jediným místem v Libereckém kraji, kde mohou plout velké výletní lodě. Při obvyklém průběhu sezony se některou z výletních lodí sveze kolem 35.000 lidí. Do začátku letních prázdnin budou podle Reicherta jezdit o víkendech, když bude pěkné počasí.
 

Publikoval: Bc. Karel Geba (Zdroj: ČTK)

zpět na články

inzerce

nahoru