Otevřít menu
Doprava dnes
-

Více cestujících do MHD může přivést dobře nastavený systém odstavných parkovišť

Odstavná parkoviště mají umožnit řidičům zaparkovat auto na okraji města a do centra dále pokračovat hromadnou dopravou. V případě fungujícího motivačního systému je parkování a využití MHD dohromady mnohem výhodnější.

7:56 / 28. srpna 2022
Více cestujících do MHD může přivést dobře nastavený systém odstavných parkovišť i

Foto: www.sdp-cr.cz

Odstavná parkoviště P+R, nebo-li Park and Ride (česky „Zaparkuj a Jeď“) vznikají u velkých měst a jejich smyslem je ulehčit cestování těm, kteří sem přijíždějí za prací nebo třeba za zábavou.

„Systém parkovišť P+R s městskou hromadnou dopravou dohromady rozhodně funguje a plně podporujeme jeho další rozšiřování. Dobrým příkladem je třeba Praha, která má takových záchytných parkovišť více než dvacet. Díky tomu se daří auta dostávat z center měst, a naopak přivést cestující do MHD. Pokud město přidá k parkování ještě zvýhodněnou cenu za jízdné, může to být rozhodně velmi motivující,“ vysvětlil Tomáš Pelikán, předseda Sdružení dopravních podniků ČR (SDP ČR).

Pravděpodobně nejvýhodnější kombinaci mohou motoristé využívat od letošního července v Plzni. Parkovací lístek z parkoviště na Borech v Dobřanské – Kaplířově ulici totiž funguje jako celodenní jízdenka v hromadné dopravě. Řidiči tak za denní parkování a jízdné na 24 hodin zaplatí jen 60 korun.

Podobně je tomu také na jednom z parkovišť v Olomouci. Parkovací lístek z podzemního parkoviště u hlavního vlakového nádraží platí po dobu 60 minut jako jízdenka na MHD.

„V Českých Budějovicích lze ze záchytného parkoviště Jírovcova využít parkovací lístek jako jízdenku pro jednu osobu, a to výhradně na elektrobusové lince 23, která parkoviště spojuje s centrem města. S parkovacím lístkem může uživatel cestovat na vyhrazené lince po dobu 24 hodin, což je i maximální délka parkovného,“ doplnil informace Slavoj Dolejš, ředitel Dopravního podniku města České Budějovice.

A k využívání odstavného parkoviště jsou motoristé motivováni rovněž v Ostravě. Uživatelé MHD mají na parkovišti P+R Hlučínská celodenní parkovné za 1 korunu.

V Mariánských Lázních potom může parkovací kartu na jednom konkrétním parkovišti dostat zdarma každý, kdo si pořídí roční jízdenku MHD.

 

Publikoval: Filip Červinka (zdroj: www.sdp-cr.cz)

zpět na články

inzerce

nahoru