Otevřít menu
Doprava dnes
-

Více než polovina Pražanů se na pražských silnicích cítí v ohrožení

Celkem 53 procent Pražanů se na silnicích v metropoli necítí bezpečně. V porovnání s ostatními evropskými metropolemi tak Praha patří při vnímání dopravní bezpečnosti k nejhorším v Evropě. Třetina obyvatel hlavního města má kvůli tomu dokonce obavy se do provozu vůbec vydat. Za rizikovou považují lidé zejména jízdu na kole, uvádí průzkum Cyclomedia.

18:00 / 5. července 2022
 Více než polovina Pražanů se na pražských silnicích cítí v ohroženíi

Foto: Pražská doprava. Zdroj fotky: Pixabay.

Třetina pražských respondentů uvedla, že má na silnících obavy z nehody

Podle průzkumu, kterého se zúčastnilo 3890 respondentů z 16 měst Evropy, z toho 300 obyvatel Prahy, vyplývá, že doprava v české metropoli často budí strach. Třetina pražských respondentů uvedla, že má na silnících obavy z nehody. Hůř je na tom při porovnání evropských metropolí pouze Řím (37 procent) a Bratislava (35 procent). K tomu přispívají i zkušenosti s nehodami, když více než 27 procent obyvatel Prahy v průzkumu uvedlo, že bylo účastníkem dvou a více nehod. Nelichotivou první příčku pak obsadila Praha v otázce rizikových křižovatek. Více než dvě třetiny Pražanů kvůli tomu při cestách raději volí zajížďku, aby se nebezpečným křižovatkám vyhnuli. Dobře nevychází české hlavní město ani v žebříčku spokojenosti s množstvím parkovacích míst. S kapacitami pro parkování je podle průzkumu spokojeno jen 17 procent Pražanů, což město v rámci Evropy řadí opět jen před Řím a Bratislavu.

Praha patří k nejhorším i při vnímání podmínek pro cyklisty. Přes 88 procent Pražanů se podle průzkumu cítí bezpečněji v autě než na kole. Například 78 procent pražských respondentů v této souvislosti uvedlo, že se vyhýbá cestování na kole ve tmě. Problematický vztah mezi českými cyklisty a řidiči ovšem potvrzuje i celorepublikový průzkum společností Kantar, podle něhož se na silnicích cítí bezpečně pouze třetina cyklistů.

"Městská cyklistika má svoje specifika. Lidé jsou často nervózní, cítí se ohrožení, domnívají se, že je ostatní zdržují a nerespektují. Důležitá je ohleduplnost, a to víc než kde jinde," podotkla Michaela Kreuzigerová, zakladatelka projektu Dám respekt, který se dlouhodobě zaměřuje na zlepšení vztahů mezi řidiči a cyklisty.

Typické problémy v Praze podle pražského magistrátu

  • řidiči se plně nevěnují řízení

Ze svého auta si dělají kancelář na kolečkách. Telefonováním za jízdy si prodlužují běžnou reakční dobu o 1,5 sekundy, tedy téměř ji zdvojnásobují!

  • řidiči ve spěchu parkují, kde nemají

Brání výhledu před přechodem pro chodce, stojí v křižovatce nebo na chodníku a omezují volný průchod nebo průjezd jiných vozidel včetně jednotek integrovaného záchranného systému.

  • chodci přecházejí mimo místa k tomu určená

V roce 2015 zemřeli v Praze čtyři chodci jen kvůli tomu, že se pohybovali v místech, kde neměli co dělat. Chodci, přestože máte na přechodu přednost, přecházejte s rozumem.  Srazí-li vás auto jedoucí 60 km/h, máte šanci na přežití jen 10 %.

  • chodci podceňují význam reflexních prvků

Především v okrajových částech Prahy dbejte na vlastní viditelnost. Tmavé oblečení za snížené viditelnosti téměř znemožňuje včasné zahlédnutí. Světlé oblečení zvyšuje viditelnost chodce 2 x a reflexní prvky dokonce až 4 x.

  • chodci nerespektují přednost tramvaje

Na přechodu pro chodce má tramvaj přednost, už jen proto, že má dlouhou brzdnou dráhu a srážky s ní mají tragické následky. V roce 2018 nepřežilo střet s tramvají 8 chodců.

  • cyklisté nerespektují pravidla silničního provozu

Byť se situace postupně zlepšuje, nadále není problém spatřit cyklistu na chodníku nebo na zastávce.

  • cyklisté jezdí bez ochranné přilby

V hlavě máme všechna důležitá centra lidského těla, proto jakékoliv poškození může mít fatální následky. I když jste si vědomi své zručnosti jízdy, nikdy nevíte, jaká situace může nastat. V tomto ohledu jsou lékaři zajedno a důrazně doporučují nosit helmu v každém věku. Nebo jinak – v autě se připoutáte, ale na kolo si helmu nevezmete?

  • chybí vzájemný respekt všech účastníků provozu

Platí napříč všemi druhy dopravy. Základní a nepsané pravidlo, bez kterého nebudou fungovat žádná jiná. Každý z nás někdy jede autem, hromadnou dopravou, na kole nebo jde pěšky. Buďme k sobě ohleduplní a předcházejme tak dopravním nehodám.

Publikoval: Dagmar Lánská (Zdroj: ČTK)

zpět na články

inzerce

nahoru