Otevřít menu
Doprava dnes
-

Víme první: Legendární rychlovlak TGV projede centrem Brna v pondělí 6. června před půlnocí!

Na mezinárodním železničním veletrhu RAIL BUSINESS DAYS se ve dnech 7. až 9. června na brněnském výstavišti v rámci expozice Správy železnic s.o. objeví legendární francouzský rychlovlak TGV, který si návštěvníci budou moci prohlédnout dokonce i uvnitř.

10:00 / 28. května 2022
Víme první: Legendární rychlovlak TGV projede centrem Brna v pondělí 6. června před půlnocí!

V souvislosti s tím čeká Brno ještě jeden raritní zážitek, TGV při převozu do areálu výstaviště totiž pojede po vlečce, která vede středem jihomoravské metropole!

„Převoz francouzské jednotky TGV na brněnské výstaviště bude opravdu jedinečná podívaná. Na kolejích vedoucích středem Brna skrze městskou zástavbu bude pohled na tuto legendu vysokorychlostních vlaků rozhodně stát za to. Vlak se bude na veletrh RAIL BUSINESS DAYS přesouvat v pondělí 6. června mezi 22. a 23. hodinou večerní,“ popisuje zástupce pořadatele Robert Pagan.

„Doprava jednotky do areálu musí probíhat za přísných bezpečnostních opatření a dohledu Policie ČR. Vzhledem k faktu, že vlečka na výstaviště vede středem Brna, byla vybrána pro převoz pozdější večerní hodina, omezení provozu tak bude pro místní naprosto minimální. Převoz TGV zajišťuje v Německu a Česku největší tuzemský nákladní dopravce ČD Cargo a.s. Dopravu ostatních vozidel na veletrh zajišťují České dráhy, se kterými tak vše kooperujeme,“ dodává.

Generální ředitel Správy železnic s.o. Jiří Svoboda k výstavní expozici tuzemského správce železniční infrastruktury říká: "V prostorách veletrhu bude unikátní vlak vystaven po celé tři veletržní dny. Návštěvníci budou moci obdivovat nejen ladné nadčasové křivky venkovní skříně, ale současně bude umožněna i prohlídka interiéru. To vše doplní zajímavé informace týkající se jednotky TGV PSE s evidenčním číslem 16 a vysokorychlostních tratí vůbec. Jsem potěšen, že našemu týmu se podařilo vyjednat výraznou finanční podporu určenou na úhradu nákladů prezentace TGV v České republice u zástupců českého železničního průmyslu, který vítá výstavbu vysokorychlostních tratí jako novou příležitost a budoucnost rozvoje naší země. Správa železnic při návštěvě legendy spolupracuje s francouzským dopravcem SNCF, jehož zástupci budou navíc jednotku v rámci veletrhu doprovázet.“

Prezentovanou jednotku typu TGV PSE s evidenčním číslem 16 dodala v roce 1980 společnost Alstom pro projekt TGV Sud-Est (jihovýchod), který přinesl bezkonkurenční vlakové spojení Paříže s Lyonem. Šlo o součást série 109 jednotek s nepřehlédnutelným oranžovým nátěrem. Vlak tvoří dva hnací a osm vložených vozů o celkové délce 200 metrů, v původní konfiguraci nabízel celkem 368 míst. V roce 1981 dosáhl rychlostního rekordu 380 km/h, na běžných spojích jezdil 300 km/h. V pravidelném provozu sloužil do roku 2018, celkem najel 13 383 189 km. (zdroj: Správa železnic s.o.).

Návštěvníci z řad široké i odborné veřejnosti budou moci veletrh RAIL BUSINESS DAYS navštívit v úterý a ve středu (7.6. a 8.6.) v době od 9h do 18h a ve čtvrtek 9.6. pak v době od 9h do 16h.

Pro více informací včetně nákupu vstupenek navštivte webové stránky www.railbusinessdays.cz.

DopravaDnes.cz je hlavním mediálním partnerem veletrhu a bude našim čtenářům přinášet všechny aktuální informace o dění ze svého studia přímo uprostřed akce z brněnského výstaviště.

zpět na články

inzerce

nahoru