Výstavba dálnice D11 zastavena kvůli zvýšené radioaktivitě: Situace je pod kontrolou
Stavba významného úseku dálnice D11 vedoucího z Trutnova k polským hranicím musela být dočasně pozastavena. Důvodem je objevení vysoké radioaktivity na části staveniště, konkrétně na třech haldách, kde byly naměřeny hodnoty až patnáctkrát vyšší, než jsou běžné limity.
Přestože situace vzbuzuje obavy, experti uklidňují, že nehrozí bezprostřední nebezpečí pro zdraví pracovníků ani veřejnosti.
Radioaktivita souvisí s minulostí lokality
Podle odborníků a starosty Trutnova Michala Rosy má zvýšená radioaktivita v oblasti jasné kořeny. V minulosti zde stála elektrárna Poříčí, jejíž provoz zanechal haldy s uloženým popílkem z uhlí obsahujícího radon. Tento přírodní radioaktivní prvek je pro oblast Trutnovska dobře známý a v minulosti byl zdrojem zvýšené radiace na některých místech. Při současných stavebních pracích na dálnici byly tyto vrstvy narušeny a uvolněné částice způsobily naměření vyšší úrovně radiace. Přestože pro laiky může být radioaktivita děsivým pojmem, experti zdůrazňují, že naměřené hodnoty sice převyšují běžné limity, ale nejde o úroveň, která by představovala akutní ohrožení zdraví. Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB), který byl o situaci okamžitě informován, zahájil vlastní šetření a sleduje situaci přímo na místě.
Jaká opatření byla přijata a jaký je další postup?
ŘSD okamžitě zastavilo práce na dotčeném úseku a zajistilo lokalitu, aby se zabránilo zbytečné expozici pracovníků. V tuto chvíli odborníci analyzují složení materiálu a rozhodují, jaké kroky je třeba podniknout k odstranění problému. Podle SÚJB zatím situace nevyžaduje zásadní bezpečnostní opatření ani evakuaci. Bylo rovněž potvrzeno, že stavba nebude odstavena úplně – práce pokračují na jiných částech dálnice mimo kontaminované haldy. Ministerstvo dopravy a ŘSD zdůrazňují, že řešení problému bude probíhat v souladu s českými i evropskými normami. Pokud bude nutné, může být materiál z hald odstraněn nebo přemístěn na zabezpečené skládky. Zároveň se zvažují technologická řešení, která by umožnila pokračovat v pracích bez ohrožení zdraví a s co nejmenším zpožděním harmonogramu stavby.
Dopad na termíny a význam dálnice D11
Stavba 21 kilometrů dlouhého úseku dálnice D11 z Trutnova k hranicím s Polskem začala v říjnu 2024 a její dokončení je plánováno na rok 2028. Tato dálnice má strategický význam – nejen že propojí Českou republiku a Polsko, ale také odlehčí přetíženým silnicím v Královéhradeckém kraji a usnadní dopravu směrem na sever. Na polské straně má D11 navazovat na rychlostní silnici S3, čímž vznikne klíčový dopravní koridor mezi střední a severní Evropou. ŘSD i Ministerstvo dopravy ujistily veřejnost, že aktuální problém s radioaktivitou nebude mít zásadní vliv na celkový harmonogram výstavby. Práce na ostatních částech trasy pokračují podle plánu, a jakmile budou vyhodnocena všechna rizika, má být stavba na pozastaveném úseku co nejrychleji obnovena.
Dálnice pokračuje, bezpečnost na prvním místě
Situace na stavbě D11 je sice nepříjemná, ale zatím není důvod k panice. Zvýšená radioaktivita byla včas odhalena, práce na rizikovém úseku okamžitě zastaveny a odborníci přijímají všechna potřebná opatření. Státní úřad pro jadernou bezpečnost, ŘSD i místní samosprávy spolupracují na nalezení co nejbezpečnějšího a nejrychlejšího řešení. Ačkoliv jde o komplikaci, celý projekt výstavby dálnice D11 by měl pokračovat podle plánu a přinést do budoucna lepší dopravní propojení Česka s Polskem i vyšší komfort pro řidiče.
Autor: Martina Střasáková Zdroj: cnn.iprima
