Otevřít menu
Doprava dnes
-

Za deset let se podle šéfa Lucid Motors dočkáme samořízených taxíků

Samořízené taxíky se na ulicích objeví za deset let. Během mediálního summitu agentury Reuters věnovaného automobilovému průmyslu to řekl Peter Rawlinson, šéf výrobce elektromobilů Lucid Motors.

14:55 / 23. října 2021
Za deset let se podle šéfa Lucid Motors dočkáme samořízených taxíků

"Myslím, že do té doby, než se dočkáme robotických vozových parků, zbývá ještě deset let," konstatoval Rawlinson. "Dříve se neobjeví, i kdyby měly ty nejpokročilejší systémy snímačů na světě," dodal někdejší hlavní inženýr automobilky Tesla. "Je třeba zdolat horu - intelektuální horu, pokud jde o software," uzavřel.

Šéf amerického výrobce elektromobilů Tesla Elon Musk v roce 2019 uvedl, že robotické taxíky bez řidiče budou na některých amerických trzích k dispozici v roce 2020. To se ukázalo jako nepřesné. Finanční ředitel Tesly Zach Kirkhorn ve středu konstatoval, že je "obtížné" blíže časově určit, kdy Tesla dosáhne úplné automatizace řízení.

Automobilka Lucid zahájila výrobu svých luxusních elektrických sedanů Lucid Air, které jsou vybaveny řadou senzorů, včetně 14 kamer a jednoho laserového senzoru. "Jedná se o bezprecedentní systém, pokud jde o technickou propracovanost," řekl Rawlinson. Uvedl, že současná technologie Lucidu dosahuje stupně dvě či dvě plus automatizace řízení.

Autonomních vozidel existuje šest úrovní - od nuly do pěti. Nejpokročilejší je plně autonomní vůz. Auta s druhým stupněm automatizace už po silnicích jezdí. Dokážou zrychlovat, zpomalovat i zatáčet, ale řidič by měl být připraven kdykoli nad autem převzít kontrolu. Tomuto stupni se někdy přezdívá "nohy z pedálů, oči na silnici".

 

Autor: Filip Červinka (zdroj: ČTK, foto: iStock)

zpět na články

inzerce

nahoru