Otevřít menu
Doprava dnes
-

Železniční úsek Stod - Domažlice získal stanovisko EIA

Připravovaná modernizace 36kilometrového úseku železniční trati Stod - Domažlice získala kladné stanovisko EIA, tedy posudek vlivů stavby na životní prostředí od Ministerstva životního prostředí. Stavba by mohla začít v roce 2024.

12:06 / 2. ledna 2023
Železniční úsek Stod - Domažlice získal stanovisko EIA

Jde o nejdelší a nejsložitější úsek připravované modernizace tratě Plzeň - Domažlice - státní hranice s Německem, která by měla být do roku 2030 dvojkolejná a elektrifikovaná. Stavba, která by měla začít v roce 2024, je rozdělena na čtyři etapy, které už mají kladný posudek EIA. Po modernizaci by tam měly vlaky jezdit rychlostí 160 až 200 km/h.

Pro první stavbu v ČR, tedy nový 19kilometrový úsek trati z Plzně-Nové Hospody do Stoda asi za deset miliard korun, je zpracovaná a projednaná dokumentace pro územní rozhodnutí a podaná žádost o vydání územního rozhodnutí. Pokud ho SŽ získá do poloviny příštího roku, mohla by stavba začít na podzim 2025. Ve fázi územního řízení je také přestavba staré trati Plzeň-Nová Hospoda - Nýřany - Chotěšov, která bude provozována i po dokončení modernizace celého koridoru. "Vydání územního rozhodnutí se předpokládá na jaře, zároveň už se zpracovává dokumentace pro stavební povolení," uvedla mluvčí. Začátek stavby se předpokládá nejdříve, a to v závěru roku 2024. Zároveň s ní by se měl realizovat i projekt elektrizace navazující krátké trati z Nýřan do Heřmanovy Huti, dodala.

Na třetí úsek Stod - Domažlice je dokončené řízení EIA a veřejná představení projektu. "Po zapracování připomínek bude zahájeno veřejnoprávní projednání," řekla Pistoriusová. V polovině příštího roku plánuje SŽ zažádat o vydání územního rozhodnutí. Stavba má začít v roce 2027.

Příprava čtvrté stavby, jedné koleje z Domažlic ke státní hranici s Německem, je pozastavena. SŽ čeká na výsledek studie, kterou zpracovává DB Netze ze skupiny Deutsche Bahn na navazující úsek na německé straně trati.

Autor: Filip Červinka (čerpáno z ČTK)

zpět na články

inzerce

nahoru