Otevřít menu
Doprava dnes
-

Zubačka slaví 120 let nostalgickými jízdami, trať čeká modernizace za půl miliardy

Ozubnicová trať mezi Tanvaldem a Kořenovem, Zubačka, oslavila o tomto víkendu 120 let od svého vzniku nostalgickými jízdami. Spojuje Jizerské hory a Krkonoše. Nejstrmější železniční trať v Česku čeká v dalších letech modernizace za víc než půl miliardy korun.

10:00 / 5. července 2022
 Zubačka slaví 120 let nostalgickými jízdami, trať čeká modernizace za půl miliardyi

Foto: Trať Zubačka. Zdroj fotky: zubacka.cz.

Chystané opravy a investice směřují ke zvýšení bezpečnosti, plynulosti a komfortu železniční dopravy

Mluvčí Správy železnic (SŽ) Jan Nevola řekl, že chystané opravy a investice směřují ke zvýšení bezpečnosti, plynulosti a komfortu železniční dopravy na tomto úseku. Podle něj se nyní předpokládá, že výměnu kolejnic a pražců, opravy výhybek, obnovu odvodnění nebo sanace skalních zářezů na trati budou dělat v letech 2024 až 2025. "Součástí akce je také oprava přejezdů a nástupišť v dopravnách Desná, Dolní Polubný a Kořenov zastávka. Cenu v tuto chvíli odhadujeme na více než 500 milionů korun," řekl Nevola.

SŽ pro roky 2024 a 2025 počítá s opravou kolejí či výhybek také na nádraží v Kořenově, kde je centrum víkendových oslav. Předcházet tomu bude oprava výpravní budovy za pět milionů korun, jež má začít ještě letos. "Budova získá novou fasádu, okna, dveře a také moderní mobiliář. Dále dojde k opravě zpevněných ploch u objektu, úpravě vstupu a vybudování bezbariérového přístupu," uvedl Nevola. Obnova budovy by měla skončit v příštím roce. SŽ počítá i s tím, že ozubnicovou trať vybaví zabezpečovacím zařízením ETCS s dálkovým řízením provozu. "Stavba se nyní připravuje a realizace je plánována na rok 2024," dodal Nevola.

Provoz na ozubnicové trati z Tanvaldu do Kořenova začal 30. června 1902. Dál ve směru na Harrachov a za hranice začaly vlaky jezdit týž rok na podzim. Na dvanáctikilometrové trati, jež je kulturní památkou, jsou tři úseky s ozubnicí uprostřed koleje. Ta pomáhá lokomotivám překonat příkré stoupání 58 promile. Mezníkem v novodobé historii zubačky se stal rok 1997. Tehdy chtěly České dráhy osobní dopravu na ní zastavit, jelikož byla vysoce ztrátová. Díky protestům veřejnosti se podařilo provoz zachovat. Od podzimu 2010 byl navíc po 65 letech obnoven přeshraniční provoz do Polska.

Na letošní rok má spolek naplánované zvláštní jízdy na šest víkendů

Petr Prokeš, ředitel Železniční společnosti Tanvald, která provozuje na zubačce nostalgické jízdy, míní, že trať je nyní v úplně jiné situaci než před 25 lety, kdy jí hrozil zánik. "Je součástí mezinárodní spojnice Liberec - Sklářská Poreba, vlaky zde jezdí v hodinových intervalech, jsou plné cestujících, což je skvělé. A do toho funguje i ta nostalgická část dopravy. Teď se domlouváme třeba s Libereckým krajem i na rozšíření provozu nostalgických vlaků," uvedl Prokeš. Na letošní rok má spolek naplánované zvláštní jízdy na šest víkendů, za rok se historickými vlaky sveze kolem 10.000 lidí. O tomto víkendu mohou zájemci vidět jediné dvě dochované ozubnicové lokomotivy zvané Rakušanka, což nebývá obvyklé. "Občas je ukazujeme obě při mimořádných událostech," uvedl Prokeš. Mezi Kořenovem a Sklářskou Porebou navíc jezdí parní lokomotiva Rosnička a na oslavách jsou i motorové lokomotivy Zamračená, Brejlovec nebo Elektronik.

V roce 1988 byl ukončen pravidelný ozubnicový provoz na trati Tanvald – Kořenov a další existence motorových ozubnicových lokomotiv řady T 426.0 byla nejistá. S cílem zachovat tyto unikátní lokomotivy byla dne 13. ledna 1988 založena pobočka Československé vědeckotechnické společnosti při železniční stanici Tanvald. Jejím hlavním cílem se stala záchrana ozubnicových lokomotiv řady T 426.0 a propagace ozubnicové trati Tanvald – Kořenov – Harrachov. V roce 1997 došlo k odtržení od ČSVTS a k 1. listopadu 1997 vzniklo nezávislé občanské sdružení Vědeckotechnická společnost při železniční stanici Tanvald. Dne 12. února 2011 byl název občanského sdružení změněn na Zubačka, o. s. Název více vypovídá o poslání a činnosti členů a je i lépe vnímán veřejností. Od vzniku spolku se jeho členové starají o opravy a údržbu lokomotivy T 426.001, která patří Českým drahám.

Publikoval: Filip Červinka (Zdroj: ČTK)

 

zpět na články

inzerce

nahoru