Otevřít menu
Doprava dnes
-

Zvažované rušení letiště Líně? Aerokluby a piloti budou proti němu protestovat!

Aerokluby a letecké školy rozmístí dnes až 60 letadel na záložním armádním letišti Líně u Plzně na protest proti jeho zvažovanému rušení. Požadují, aby zůstalo zachované, protože je celoročně hojně využívané piloty z ČR i ciziny.

8:11 / 5. srpna 2022
Zvažované rušení letiště Líně? Aerokluby a piloti budou proti němu protestovat!i

Foto: Letiště Líně je strategickým místem pro mnoho subjektů! (zdroj: aeroweb.cz).

Letiště je využíváno i leteckými a parašutistickými školami, fungují tam firmy, muzeum a letecká záchranná služba. Na 400hektarové ploše má být podle usnesení vlády strategický podnikatelský park, kde by mohla stát továrna na výrobu baterií do elektroaut, tzv. gigafactory, o níž uvažuje třeba Volkswagen.

Desítky protestujících budou dnes veřejnosti ukazovat, že areál není opuštěný, nevyhovující a bez provozu, což se podle nich tvrdí v podkladech pro vládu a v médiích. „Za loňský rok tam bylo evidováno 19.563 pohybů vnitrostátních i mezinárodních a meziročně to stále roste,“ uvedl Marek Javorský, který podal trestní oznámení kvůli záměrnému zamlčování čilého provozu. 

Letiště je strategickým místem pro aerokluby a piloty

Na letišti dle slov Javorského přistává a vzlétá 50 místních letadel i další cizí stroje, využívá ho armáda i NATO a funguje tam 70 firem. „Chceme, aby letiště zůstalo zachované, aby se nebourala plně funkční dráha, a nejlépe aby se ještě prodloužila,“ řekla za provozovatele letadel Tereza Vlková. Pokud by na vedlejších nevyužitých pozemcích vznikla gigafactory, dokážou společně existovat. Provozní plochy letiště, administrativní budova s odbavovací halou, hangáry a řídicí věž v žádném případě nejsou brownfieldem, uvedl Javorský.

Podle Michala Švihly, zástupce škol, aeroklubů a pilotů, je letiště strategické a důležité pro celý region i v případě přírodních katastrof a krizových situací. „Je jediné takto velké mezi Prahou a Norimberkem,“ řekl. Podle něj stát po válce plánuje pomoci s obnovou Ukrajiny a gigafactory by se mohla umístit tam. S projektem továrny na 400 hektarech nesouhlasí ani okolní obce. Obávají se ubytoven s tisíci zahraničními dělníky, problémů s dopravou, vodou i ekologií. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) má do 31. srpna vládě říct, zda armáda letiště potřebuje.

 

Publikoval: Filip Červinka (Zdroj: ČTK)

zpět na články

inzerce

nahoru