Otevřít menu
Doprava dnes
-

Fantova budova Hlavního nádraží v Praze III. díl

Rekonstrukce a současnost  

8:00 / 15. března 2022
Fantova budova Hlavního nádraží v Praze III. díli

Foto: www.blesk.cz

Výpravní budova hlavního nádraží, secesní kráska a architektonický skvost z počátku 20. století. V období největší slávy nabízela cestujícím  luxusní prostory v podobě nádherně zdobené čekárny a dvou restaurací. V honosně zařízených saloncích pro významné hosty čekali svůj vlak na příklad Tomáš Garrigue Masaryk, Thomas Alva Edison,  Charlie Chaplin či Fidel Castro.

Bohužel, během let začala krása budovy uvadat.  V období komunismu přibylo několik nevhodných přístaveb, příkladně nová odbavovací hala. Historickému stavení rozhodně neprospěl ani vznik dálnice, která porušila jeho nosnou konstrukci a takřka jej odřízla od pohybu cestujících. Fantova budova dokonce čelila hrozbě demolice. Zápis mezi kulturní památky, na štěstí, tuto hrozbu odvrátil, stavba ovšem chátrala dále. Zvenku doslova chřadla její fasáda vystavená ohromnému množství emisí z projíždějících aut; zevnitř nebyla využívána způsobem, k jakému byla stvořena.  V místě původních pokladen byla od počátku 90. let provozována kavárna,  v další části budovy bazar s oblečením. Jediné salonky dál plnily svoji úlohu.

Se začátkem 21. století přišlo rozdělení  památkově chráněné budovy a ocelové haly hlavního nádraží mezi dvě spolčenosti. Ačkoli oba vlastníci rekonstruovaly, rekonstrukční práce probíhaly více méně nezávisle na sobě. Do roku 2016 došlo k částečné obnově a zrestaurování vnější i vnitřní středové části Fantovy budovy včetně štukové a sochařské výzdoby. Postupně se pracovalo se též na hale nad nástupišti, kolejišti, části nástupišť a dvou pískovcových věží.  Po přestavbě dolní odbavovací haly a krytého kolejiště by v letošním roce měly být dokončeny i obě boční křídla budovy.

V současné době slouží odjezdová hala a vstup do budovy cestujícím k přestupu na dálkové spoje a linky směřující na ruzyňské letiště. V provozu je stále Fantova kavárna a v hlavní budově sídlí divadelní soubor ProDivadlo. Využívány jsou dále i salonky. Ty jsou přístupné nejen významným hostům, ale i návštěvníkům formou komentovaných prohlídek. Prostranství Fantovy budovy je velmi zajímavé  pro filmaře.

Nynější majitel,  Správa železnic, plánuje vytvořit z prostoru  konferenční centrum s možností pořádat zde recepce a kulturní akce. Zachována zůstane také Fantova kavárna doplněna salonkem s Fantovou knihovnou.

Tak jízdenky do ruky, a jede se na výlet za poznáním dějin umění, technických objevů i příběhů z dob minulých.

 

Autor: Dagmar Lánská

zpět na články

inzerce

nahoru