Otevřít menu
Doprava dnes
-

Fantova budova Hlavního nádraží v Praze IV. díl

Příběh skromného zachránce

8:00 / 18. března 2022
Fantova budova Hlavního nádraží v Praze IV. díli

Foto: Luděk Kovář – ludek@kovar.biz, sculptor Flor Kent

Fantova výpravní budova hlavního nádraží byla během let svědkem mnoha důležitých událostí. Její okouzlující prostory vítaly významné osobnosti, zahraniční státníky i úspěšné sportovce. Ale také naopak. Největší secesní památka naší země zažila i příběhy nepříliš veselé.

Na svůj vlak zde čekalo i mnoho malých dětí …

V roce 1909, kdy byla dokončena stavba Fantovy budovy, se narodil Nicholas George Winton, jenž je s budovou hlavního nádraží v Praze neodmyslitelně spjat.  Je to náhoda nebo osud?  Kdo ví, ale v roce 1938 devětadvacetiletý Winton vystoupil z vlaku právě pražském hlavním nádraží.

Pravděpodobně každý současník zná úchvatný příběh skromného bankovního úředníka z Velké Británie, který zachránil 669 hlavně židovských dětí z okupovaného Československa před transportem do koncentračních táborů. Vedle své normální práce pod křídly Britského výboru pro uprchlíky z Československa sháněl ohroženým dětem náhradní rodiny ve Velké Británii, obstarával jim finanční prostředky, vyřizoval víza a lékařská osvědčení. Po shromáždění všech potřebných dokladů pomáhal organizovat odjezdy vlaků s dětmi do bezpečí.

První dětský vlak odjel z Prahy 14. března  v roce 1939; posledním úspěšně vypraveným byl transport ze dne 2. srpna 1939. Nicholas Winton se snažil vypravit ještě jeden vlak s dětmi, avšak tento byl na hranicích zastaven a vrácen zpět. Psalo se datum 1. září 1939, vypukla druhá světová válka. Při pozdějších rozhovorech označil Winton tento den za jeden z nejsmutnějších v jeho životě.

 Za své humanitní počínání a zásluhy o záchranu velkého množství dětských životů získal mnoho ocenění, mimo jiné i povýšení do šlechtického stavu, od té doby tedy Sir Winton. Ani Praha nezůstala pozadu. Pražské hlavní nádraží má hned dvě vzpomínky na tuto osobnosti - sousoší Nicholase Wintona s dvěma dětmi a kufrem na 1. nástupišti a Památník rozloučení v prostředním podchodu.

Příběh skromného zachránce je jen jedním z mnoha, které se na odehrály v přímo ve Fantově budově či v její bezprostřední blízkosti. Výpravní budova určitě zažije i spoustu dalších, třeba ne tak známých, ale stejně emotivních …tisíce lidských příběhů, slz a úsměvů.

 

Příběhem málem utajeného hrdinského činu končí minisérie o Fantově výpravní budově. Příští týden nahlédneme do historie další mimořádné pražské stavby.

 

Autor: Dagmar Lánská

zpět na články

inzerce

nahoru