Knihobudky na nádražích zpříjemňují Čechům cestování již desátým rokem
Pokud občas cestujete hromadnou dopravou, dost možná jste na ně už někde narazili. Takzvané knihobudky neboli pouliční knihovny je možné spatřit na nejrůznějších místech včetně autobusových zastávek nebo vlakových nádraží.
Foto: Kniha do vlaku na nádraží v Bohumíně. Autor: Karel Frydrýšek - Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=128763761
Může jít o obyčejnou polici nebo regál s knihami. Tvůrci knihobudek však mnohdy popustí uzdu fantazii a taková knihovna může vypadat i jako telefonní budka, ptačí budka nebo samotná autobusová zastávka. Pravidla fungování jednotlivých míst se mohou mírně lišit, ale princip zůstává stále stejný. Knihu si na daném místě máte možnost buď zapůjčit, vzít, nebo vyměnit za jinou. A pokud vám doma nějaká ta knížka překáží, můžete ji do jedné z knihobudek darovat a udělat tak radost náhodnému čtenáři.
Většina těchto míst pro cestující vznikla za pomoci dvou zásadních projektů. Prvním z nich jsou KnihoBudky, které umožňují bezplatné zapůjčení a výměnu časopisů nebo knih mezi veřejností. Tato iniciativa vznikla v roce 2013 ve spolupráci se společností O2 a první KnihoBudka byla otevřena v pražské nemocnici IKEM v lednu roku 2014. Původně se jednalo pouze o předělávky již vysloužilých telefonních budek a jejich umístění po Praze a okolí. Časem se však začaly objevovat i další knihobudky po celé České republice, z nichž některé vznikly i bez pomoci organizátorů. Několik pouličních knihoven ve spolupráci se zmíněným projektem nainstalovala například také společnost ČEZ.
Dle dostupných informací najdete v současné době v ČR přes osmdesát funkčních knihobudek a téměř čtyři sta pouličních knihoven. Na webu www.knihobudka.cz můžete zobrazit také mapu s umístěním veřejných knihovniček.
Druhý projekt se nazývá Kniha do vlaku a představuje umístění knihoven na vlakových nádražích. Tato místa pak spravují povětšinou místní knihovny. Projekt vznikl v Městské knihovně v Mikulově v roce 2014 ve spolupráci s Českými drahami a postupně se do něho zapojily i další městské knihovny a nádraží. Za nápadem konkrétně stojí paní Ilona Salajková, která za něj se svým týmem získala ocenění Knihovna roku 2015 v kategorii významný počin.
Ke čtení jsou cestujícím často nabízeny již vyřazené knižní tituly, které tak mají novou šanci najít si svého čtenáře. Věnovat knihu však může kdokoliv. O projektu se můžete více dozvědět na facebookových stránkách: https://www.facebook.com/knihadovlaku/.
Knihovny na nádraží mají své výhody. Jejich použití je zcela zdarma a nepotřebujete k nim žádnou registraci. Zároveň se není třeba vázat na otevírací dobu knihovny. Knihu si může půjčit i darovat kdokoliv a lze ji vrátit na jakémkoliv nádraží, které je do projektu zapojeno. V neposlední řadě projekt také popularizuje četbu a knihy jako takové.
Najde se však i pár nevýhod. To, jak dlouho knihovna nebo knihobudka vydrží, závisí především na lidském faktoru. Na některých místech totiž zvládnou místní obyvatelé nebo cestující knihovnu zdárně poničit nebo opakovaně záměrně zbavit obsahu. Naštěstí se však většinou jedná o výjimky.
A co vy? Už jste někdy služeb takové knihovny využili? Až příště pojedete vlakem, zkuste se porozhlédnout a třeba objevíte na polici poklad. A pokud máte doma starou knihu, která vám už jen zabírá místo, vzpomeňte si, že staré knihy nemusí nutně skončit ve sběru.
Publikovala: Dominika Provazníková (Zdroj: knihobudka.cz)