Kruhový objezd, bludiště i zážitek
Kruhový objezd, okružní křižovatka, rondel, kruháč, kruhák, nebo-li typ křižovatky, která má přispět k bezpečnosti a plynulosti dopravy. Ve světě jsou objízdné křižovatky poměrně oblíbené, zejména ve Francii; v USA pak tímto způsobem řeší většinu dálničních křižovatek. V našich zeměpisných šířkách jim přicházíme na chuť od konce 20. století.
Kruhové objezdy jsou často zajímavě řešené. Někdy upozorňují na pamětihodnosti či rarity dané oblasti a mnohdy poskytují nezapomenutelný zážitek. Pojďme se podívat na ty nejzajímavější.
Nejstarší lidský kruhový objezd najdeme na Salisburské pláni v Jižní Anglii. Nejde o nic jiného než Stonehenge, prehistorickou památku, jejíž okolní kruhový zemní břeh a příkop pochází z doby kolem roku 3100 před naším letopočtem.
Ovšem z hlediska silniční dopravy je potom tím nejstarším na světě Arc de Triomphe čili Vítězný oblouk v Paříži. Na okružní křižovatce se sbíhá 12 ulic a řidičům začátečníkům je do tohoto záludného místa vjezd zakázán.
Francie drží ještě jedno prvenství, a to v počtu kruhových objezdů. V zemi galského kohouta jich prostě mají nejvíce - na každých 21 kilometrů silnic připadá jeden z nich.
Pravděpodobně nejsložitější kruháč se nachází ve Velké Británii. The Magic Roundabout, jinak Kouzelný kruhový objezd, vybudovali ve Swindonu. Řidiči se točí nejprve v jednom ze sedmi jednotlivých kruhových objezdů se samostatným provozem, který je následně vyplivne do dalšího anebo do velkého centrálního kruhu, z něhož pokračují dál, tedy pokud se nezamotají už v tom prvním...
Nejchytřejší objezd vymysleli v čínském Šanghaji. Kvůli zvýšení plynulosti provozu navrhli a postavili vzdušný chodník ve výšce šest metrů na zemí. Na „kruháku pro pěší“ se vedle sebe vejde až patnáct lidí.
Největší kruhový objezd o rozloze 4 500 metrů čtverečních mají v Malajsii. Konkrétně v nově budovaném městě Putrajaya, kam z metropole Kuala Lumpur přesídlila federální vláda země. Druhá rezidence malajsijského premiéra vyrostla právě uprostřed křižovatky.
Světový unikát jistě představuje objízdná křižovatka pod Faerskými ostrovy v délce jedenácti kilometrů. První taková stavba pod mořem i Atlantským oceánem propojila dva největší ostrovy - Streymoy a Eysturoy.
V České republice se v posledních letech staví jeden kruhový objezd za druhým. Tedy, alespoň to tak působí. Tam, kde jsme léta dávali přednost zprava, ji najednou dáváme zleva.
Pravděpodobně nejstarší rondel byl na našem území vybudován už koncem 18. století v Náměšti na Hané. Jeho součást tvoří dokonce zámek. Kolem něj totiž vede jednosměrná okružní ulice značená jako kruhový objezd. Kromě toho, že drží prvenství co do stáří, je také díky průměru 200 metrů a délce 625 metrů největším v Čechách.
K nejstarších kruhovým objezdům patří i ten havířovský, pokud vezmeme v úvahu čistě dopravní význam. V Havířově jej vybudovali v 60. letech 20. století. Křižovatka šesti komunikací částečně řízená semafory je po úpravách z jedné strany tříproudová a z druhé jednoproudová.
Za komplikovaný kruhák lze považovat jistě pražský na Vítězném náměstí s dvěma jízdními pruhy a dalším odbočovacím. Takzvaný „Kulaťák“ navíc ve třech místech protínají tramvajové koleje.
V Olomoucí a v Lázních Bohdaneč stojí uprostřed kruhového objezdu fontána, ve Dvoře Králové zase surikaty a v Jilemnici lyže.
Máte ve svém okolí také nějaký netypický či zajímavý kruhový objezd?
Autor: Dagmar Lánská