Létající auta, autobusy nebo drony. Taková je budoucnost cestování
Vypadá to, že se pod dopravními prostředky tak, jak je známe dnes, začíná třást zem. Kdysi vzdálená budoucnost se významně přiblížila a zdá se, že revoluce v dopravě je na dosah. Pošlete děti do školy dronem, nebo je tam dopravíte létajícím autem?
Vědátoři i vývojáři doslova šlápli na plyn a s novými technologiemi i výrobky, jakoby se roztrhl pytel, ať už na poli leteckém či automobilovém. Světlo světa tak spatřily prototypy dronů i létajících aut na elektrický či hybridní pohon s nízkou spotřebou energie, nulovými nebo velmi nízkými emisemi určenými k přepravě nejen nákladu ale též lidí.
Drony
Drony, tedy vlastně bezpilotní letouny, jsou nyní využívány především k fotografování a filmování ze vzduchu. Současně slouží také jako „parťáci“ v boji.
Rozmach dronů po zavedení pravidel mezi laickou veřejností možná trošičku utichl, avšak odborníci pracovali naplno (a pracují dál). V současné době tedy nejsou výjimkou drony pro přepravu osob, takzvané kvadrokoptéry s elektrickým nebo hybridním pohonem. Jistě, že zatím víceméně ve fázi testování. Tyto čtyřtulky, jak se jim česky říká, mohou být zcela autonomní anebo pod kontrolu člověka – osobně či „na dálku“. Aktuální předpoklady hovoří o tom, že by tyto stroje mohly zvládnout trasu v délce něco přes 100 kilometrů.
Víte, že první funkční kvadrokoptéru vyrobil Etienne Oehmichen už v roce 1920!
Předpokládá se, že už v roce 2030 budou drony zajišťovat bezpečnost měst, doručovat zásilky (i orgány určené k transplantaci!), také budou sloužit jako zdravotní ambulance či vykonávat funkce městská policie. Částečně rovněž nahradí kamerový systém, nebo zvládnou detekovat požár.
„Zapamatujte si má slova. Kombinace letadla a automobilu se blíží. Můžete se smát, ale ta doba přijde.“ Henry Ford, 1940
Létající automobily
Na obrazy známé ze sci-fi filmů, třeba jako když se Bruce Willis prohání ulicemi města létajícím autem, můžeme dle vývojářů zatím ještě zapomenout. Avšak i v této oblasti vědci a vizionáři pracují naplno. Myšlenka vozů se schopností vznést se nad zemský povrch je nyní taková, že by řidič dojel na letiště, tam by své vozidlo ručně nebo automaticky přepnul na mód létání a doletěl by na cílové letiště.
Současné návrhy létajících automobilů jsou koncipovány pro přepravu osob do vzdáleností zhruba 80 až 300 kilometrů.
Létající automobily se objevily již meziválečném období. První z nich „Waterman Arrowbil“ se vznesl již v roce 1937 s řidičem, pilotem, vynálezcem a leteckým průkopníkem v jedné osobě Waldo Watermanem.
Autor: Dagmar Lánská