Otevřít menu
Doprava dnes
-

Na ďáblově oři do pekelného ráje

Do pekla nebo do ráje … A co takhle obojí najednou? Milovníci jednostopého adrenalinu už jistě tuší. Řeč je o motorkářském ráji, tedy Pekelných dolech. Jak vznikly a čím jsou unikátní?

8:00 / 10. června 2022
Na ďáblově oři do pekelného rájei

Foto: www.facebook.com/Pekelné-doly

Pekelné doly, ale také Lindavské kostely či komory nebo Pusté kostely, Wüste Kirchen i Nautilus. Pod všemi těmito názvy se skrývá evropský unikát, a tedy největší pískovcové podzemí. Soustava většinou umělých jeskyň měří bezmála tři kilometry.

Dnes oblíbený motorkářský klub v nádherné přírodě Lužických hor má dlouhou historii. Jeskyně v údolí říčky Svitávky vznikaly s pomocí různých technik v několika obdobích.

Traduje se, že některé z jeskyň hloubili již středověcí mniši, kteří v těchto místech žili. Největší měrou se však na jejich vzniku podílel hrabě Josef Jan Maxmilián Kinský, pravděpodobně největší šlechtický podnikatel v Čechách.

Podle studie, již v roce 1849 zpracoval Karel Brantl, založil hrabě letech v 1756 až 1760 dvě továrny na výrobu zrcadel (zrcadlárny). Nejrůznějšími druhy zrcadel zásoboval celou monarchii a vyvážel je i dále do Evropy. Kvalitou svých produktů si nezadal ani s vyhlášenou benátskou výrobou.

K broušení zrcadel potřebovali dělníci čtyři druhy písku, které získávali právě v okolních pískovcových skalách. K zrcadlárnám nechal hrabě vyhloubit kanál s dvěma koryty. Jimi potom přitékala voda ze Svitávky.

Hloubení prostor pod povrchem země probíhalo postupně a systematicky. Každé tři metry zůstaly pilíře, jenž zabraňovaly zhroucení stropů. Po vyčerpání materiálu, se těžba posunovala dál až do okolí Lindavy, Svitavy či Sloupu.

Světově jedinečný exemplář představuje největší z jeskynních dómů, kde 110 metrů dlouhou pískovcovou klenbu podpírá třicet pilířů. Jeho vznik není zcela jasný.

Pravděpodobně jej již v době pobělohorské vytvořili členové Jednoty bratrské jako svůj úkryt. V době druhé světové války využila tento impozantní prostor nacistická armáda, jež zde umístila továrnu na válečnou výrobu. Z této doby nese jeskyně svůj název „Nautilus“. Po válce sloužilo místo jako velkosklad ovoce a zeleniny. Koncem devadesátých let odkoupil opuštěné jeskyně Český curling klub, ovšem své plány nezrealizoval.

Až v roce 2001 získal komplex nový vlastník Miroslav Krejčí „Pekelník“, který začal psát jeho novou historii. Vybudoval zde vyhlášený a hojně navštěvovaný motorkářský klub.

Milovníci rychlých strojů mají možnost vjet přímo do jeskyně a projet se mezi pilíři. Osvěžení pro „moto“ i „nemoto“ nabízí jeskynní bar a odpočinek pro každého okolní příroda.

A kdo nevyrazí na motorce, může k evropskému unikátu dojet autem, nebo se o Vánocích odívat na pohádku S čerty nejsou žerty.

 

Autor: Dagmar Lánská

Na ďáblově oři do pekelného ráje Foto: www.facebook.com/Pekelné-doly. Na ďáblově oři do pekelného ráje Foto: Josef Kotyk .
zpět na články

inzerce

nahoru