Otevřít menu
Doprava dnes
-

Pohodáři na silnicích

Jeden kůň jim nestačí. Kolik jich pod sebou musí cítit, aby byli šťastní? Čtyřicet, padesát nebo víc? K tomu vůně benzínu v kombinaci s adrenalinem a pocitem volnosti …. To jsou motorkáři. Pohodáři na silnicích, ale také často diskutovaná skupina účastníků silničního provozu.

8:00 / 8. července 2022
Pohodáři na silnicích i

Foto: pixabay.com

Letní počasí přímo vybízí k výletům všeho druhu a patří k nim i ty motorkářské. Kdo už měl někdy příležitost okusit jízdu na motorce, ví, jak chutná opravdový relax. Ať už řídíte sami, nebo se vezete jako spolujezdec.

Nechat se ovívat vlahým vzduchem a kochat se okolní krajinou je fajn představa. Vítr ve vlasech už sice kvůli povinné přilbě cítit moc nelze, přesto je jízda na motorce pro mnohé skvělým způsobem odpočinku či příjemným dopravním prostředkem.

Na druhou stranu je třeba si uvědomit hledisko bezpečnosti. Člověk jedoucí na motorce totiž není kromě speciálního oblečení moc chráněn. Motorkáři se tak řadí k nejzranitelnějším skupinám účastníků silničního provozu.

Statistiky uvádějí, že až 80 % všech nehod motocyklů má za následek nějaké zranění, a to bez ohledu na množství a kvalitu bezpečnostního vybavení. Přes polovinu všech nehod motorkářů s jinými vozidly se stane na křižovatkách a více než dvě třetiny nehod jsou způsobeny nepřiměřenou rychlostí. V zatáčkách se stane přes 40 % nehod či smrtelných úrazů.

Pravděpodobnost úmrtí motocyklisty při dopravní nehodě je oproti cestujícím v autě dokonce 24x větší.

K nehodám, bohužel, dochází různými způsoby každý den. Mezi nejčastější důvody patří nezkušenost, alkohol, nadměrná rychlost či nepozorná jízda.

Ačkoli to kolikrát úplně svádí k podřazení a přidání plynu, řidič by měl volit spíše  defenzivní styl jízdy a předpokládat, že jej ostatní řidiči, zejména automobilů, nevidí.

Za posledních 20 let zemřelo na českých silnicích 1 870 motorkářů a přes 11 000 se těžce zranilo.

K bezpečnosti na silnicích přispívají mimo jiné i nejrůznější projekty. Ty nabízí podporu například motocyklovým začátečníkům nebo těm, kteří dlouho neřídili a potřebovali by si své dovednosti oprášit a znovu upevnit.

A je tu ještě jedna důležitá věc! Když už se něco stane, přímý účastník nehody by neměl dbát pocitu, že mu nic není. Tento dojem je totiž velmi zavádějící. Po dopravní nehodě je tělo v šoku a dává najevo, že je fyzicky v pořádku. Ale tak to není. Po nehodě by mělo následovat  vyšetření v nemocnici. Mnoho vážných zranění je právě kvůli šoku zjištěno až o několik dnů nebo týdnů později.

Účelem tohoto článku rozhodně není strašení a odrazování od jízdy na motorce, ale spíše uvědomění si křehkosti lidského těla a života vůbec.

Tak šťastnou cestu a jezděte opatrně!

 

Autor: Dagmar Lánská

zpět na články

inzerce

nahoru