Otevřít menu
Doprava dnes
-

Silvestr, budiž pestr! Ale pozor na alkohol

A je to tu! Silvestr. Oslavy konce starého a příchodu nového roku jsou spojené s bujarými oslavami a ve většině případů, samozřejmě, s alkoholem. Všichni dobře víme, že alkohol za volant nepatří. Nicméně, není od věci to čas od času připomenout. Jak dlouho trvá, než člověk vystřízliví a co s tělem dělá kocovina?

8:00 / 30. prosince 2022
Silvestr, budiž pestr! Ale pozor na alkohol i

Foto: Pixabay

Že alkohol ovlivňuje mozek a zpomaluje reakce, je zcela nesporné. Za volantem pak ovlivňuje racionální schopnost posoudit rychlost a vzdálenost vůči nehodě. S jeho přibývajícím množstvím potom řidič ztrácí přirozené zábrany a přeceňuje své schopnosti, stává se agresivnějším.

Zvýšená míra alkoholu v krvi současně způsobuje takzvané „tunelové vidění“, čímž se snižuje šoférovo zorné pole i vnímání prostoru před sebou. Konkrétně, s dávkou 0,8 ‰ v krvi vnímá necelé tři čtvrtiny prostoru, s dávkou 1,8 ‰ v krvi už jen necelou třetinu.

Prokazatelné zhoršení schopnosti řídit způsobuje již hodnota kolem 0,2 ‰ alkoholu v krvi.

A za jak dlouho alkohol z krve vymizí?  

Domněnka, že k tomu, aby se veškerý alkohol z těla odstranil, stačí několik hodin spánku, je mylná. Bohužel, neexistuje, ani žádný skutečně ověřený recept na to, jak zvýšenou hranici alkoholu v krvi snížit nebo pilulka proti opilosti.

Po požití se alkohol dostává do trávicího systému a z něho postupně do krve. Část se vyloučí prostřednictvím dechu, potu a moči. Zbytek zpracovává trávicí systém. Vzhledem k tomu, že alkohol není v organismu ve větším množství běžně přítomen, tělo jej pokládá za cizorodou látku (drogu) a snaží se jej odbourat. Rychlost, s jakou se mu to podaří, ovlivňuje třeba výška, hmotnost, pohlaví i rychlost přijímání alkoholu.

Za hodinu se tělo může zbavit zhruba 0,1 ‰ alkoholu. Nezáleží na tom, zda člověk spí, sportuje, pije černou kávu nebo jí tučná jídla !  

Další řidiči podceňované nebezpečí představuje zbytkový alkohol a následná „kocovina“. Ta se projevuje především bolestí hlavy, pocitem žízně, světloplachostí, citlivostí na hluk, nevolnostmi, třesem a celkovým oslabením těla. Dochází rovněž k zatížení mozku, jater včetně dalších orgánů.

Podle odborníků trvá tělu zhruba 2-3 dny, než se zotaví po „středním zatížení alkoholem“. Únava a nevyspání schopnost řídit  ještě více zhoršují.

Lidé s větší hmotností zpracovávají alkohol rychleji, lidé s nižší hmotností, logicky, pomaleji. Děti a mládež, lidé s určitými nemocemi anebo užívající některé  léky mohou odbourávat alkohol mnohem pomaleji.

A tak se nejen na Silvestra chovejme zodpovědně a buďme ohleduplní ke svému okolí, ale i sami k sobě. Takže šťastný Nový rok a jezděte opatrně!

 

Autor: Dagmar Lánská 

Silvestr, budiž pestr! Ale pozor na alkohol Foto: BESIP. Silvestr, budiž pestr! Ale pozor na alkohol Foto: BESIP.
zpět na články

inzerce

nahoru