Otevřít menu
Doprava dnes
-

Udržitelná a efektivní silniční doprava

Snaha o minimalizaci dopadů na životní prostředí vede lidi k vymýšlení jiných, alternativních, způsobů dopravování se a využívání spíše obnovitelných zdrojů energie. Součástí takového smýšlení je mimo jiné i větší zapojení hromadné dopravy. Setkáváme se však také s poptávkovou dopravou, spolujízdou, sdílením automobilů či taxi.

8:00 / 13. prosince 2022
Udržitelná a efektivní silniční doprava i

Foto: pixabay.com

Že vám některé uvedené pojmy nic neříkají? Pojďme si je vysvětlit.

Poptávková doprava, jinak také doprava na požádání či na zavolání, představuje kombinaci hromadné linkové dopravy a klasické taxislužby. Podstata spočívá v jízdě dle požadavků cestujících, čímž se optimalizuje trasa. V rámci poptávkové dopravy se jízda uskuteční buď na základě zájmu cestujících, nebo se trasa a zastavování vozidla přizpůsobí aktuální potřebě cestujících. V České republice využívají tuto formu dopravy zejména zaměstnavatelé pro své zaměstnance; potkat můžeme ale i nejrůznější „paratranzity“ pro handicapované či autobusy pro školáky.

Spolujízda je vlastně domluva řidiče nevytíženého vozu s cestujícími, kteří jedou stejným směrem, a zefektivní tak jejich přepravu. Tuto formu nejvíce využívají pracovní kolegové při dojíždění do zaměstnání, dospělí studenti pro své cesty do školy, ale třeba i sousedé kvůli nákupům ve městě.  

Za spolujízdu lze označit též organizované zájezdy prostřednictvím autobusů či využití skupinové slevy při jízdě vlakem. Komunikaci mezi “spolujezdci“ v dnešní době usnadňují hlavně sociální sítě.

Sdílení automobilů čili carsharing znamená dělení se o jeden automobil více lidmi. Tento systém využívají majitelé, kteří svůj vůz plně nevyužívají, případně lidé, jimž by se z důvodu malé frekvence nevyplatilo vozidlo vlastnit a samostatně provozovat. Sdílení funguje buď na bázi neoficiální domluvy lidí – spoluvlastníků automobilu, nebo formou služeb veřejných autopůjčoven.

Sdílením automobilů se snižují investiční a provozní výdaje, dochází k efektivnějšímu využívání vozů a tím k odpovědnějšímu chování vůči životnímu prostředí; ve městech pak klesají nároky na množství parkovacích míst. Jízdu sdíleným vozem je ale třeba plánovat dopředu.

Jakousi podskupinou sdílených vozů jsou sdílená taxi, která jezdí po stanovené trase v nepravidelných intervalech, přičemž ze zastávek odjíždí často až při naplnění kapacity. Sdílená taxi jezdí po městě v rámci městské dopravy, ale zajišťují i tu příměstskou.

A k udržitelnému cestování patří rovněž parkoviště, zejména potom stanoviště K+R. Ta umožňují krátké zastavení či čekání osobních vozidel nedaleko nádraží, zastávek veřejné dopravy, v blízkosti kulturních a sportovních středisek i škol. Písmena K a R (z anglického originálu Kiss and Ride), nebo-li „Polib a jeď“, přímo nabádají k rychlému vysazení pasažéra, jenž pokračuje dál veřejnou dopravou, a opuštění parkovacího místa.

Cílem udržitelné dopravy je především snaha co nejméně zatěžovat životní prostředí. Začít může každý sám u sebe. Třeba tím, že alespoň občas trochu sleví ze svého pohodlí.

 

Autor: Dagmar Lánská

zpět na články

inzerce

nahoru