Otevřít menu
Doprava dnes
-

Výsledek sedmého Speed Marathonu: Čeští řidiči jsou nepoučitelní

Speed Marathon, tradiční celoevropská akce pořádaná v rámci evropského sdružení ROADPOL, se konala v pátek 21. dubna 2023. Ačkoli Policie ČR dopravně bezpečnostní akci avizovala dlouho dopředu a informovala širokou veřejnost o stanovištích měření rychlosti, výsledky jsou tristní. Stanovené rychlostí limity překročila většina kontrolovaných řidičů.

8:00 / 28. dubna 2023
Výsledek sedmého Speed Marathonu: Čeští řidiči jsou nepoučitelní i

Foto: Policie ČR

Preventivní akce, jejímž cílem je přinutit řidiče, aby dodržovali stanovené rychlostní limity, se uskutečnila již posedmé.

Tipy na nebezpečné lokality, kde by bylo vhodné měřit rychlost, dávali policistům v průběhu celého března sami občané na webových stránkách www.bezpecnecesty.cz. Jednalo se zejména o problémová místa, kde řidiči jezdí rychleji, než je bezpečné, například u škol, hřišť, v lesních nebo nepřehledných úsecích a podobně. A to bychom nebyli Češi, aby se mezi návrhy neobjevil nějaký ten rádoby „vtipný“ - třeba měřit rychlost na letišti, v lese mezi stromy nebo na řece. K tomu, naštěstí, nedošlo.

Do hlasování se letos zapojilo přes 43 000 lidí, přičemž policisté obdrželi více než 7 600 tipů na místa v nejrůznějších regionech, která vyhodnocovali na základě předem určených kritérií, jako četnost hlasů, konkrétní dopravně bezpečnostní situace v dané lokalitě, množství dopravních nehod či frekvence provozu.

Z nabízených možností následně strážníci vybrali bezmála tisícovku míst, kde dohlíželi na bezpečnost silničního provozu a kontrolovali dodržování stanovených rychlostních limitů. Celá akce trvala 24 hodin, během nichž sedm stovek policistů zkontrolovalo 5 226 vozidel.

Jak to dopadlo?

Přestože byla veřejnost o celé akci předem informována a stanoviště byla dopředu známa, zjistili policisté celkem 2 774 dopravních přestupků. Z nich pak 2 146 případů připadlo právě na porušení stanovených rychlostních limitů! Hned na místě potom policisté projednali 1 996 přestupků týkajících se porušení rychlosti v hodnotě téměř 1,4 milionu korun.

A jakým dalším jednáním se řidiči provinili?

Vedle rychlostních prohřešků zjistily hlídky také 14 případů řízení pod vlivem alkoholu a 13 případů pod vlivem drog.

Zákaz držení telefonu za jízdy porušilo 92 řidičů, 81 přečinů se týkalo nepřipoutání řidiče či spolujezdců a pětkrát byl zjištěn přestupek v souvislosti s převozem dítěte bez řádného užití autosedačky.

V současné době Policie ČR analyzuje a vyhodnocuje data nasbíraná v různých lokalitách a na nejvíce problematická místa se znovu v budoucnu  zaměří.

Letošní Speed Marathon je tedy za námi. Neznamená to však, že odteď zase můžeme bezohledně sešlápnout plyn, protože dodržování rychlosti snižuje riziko drobných kolizí, ale i tragických dopravních nehod! Ne nadarmo se říká: „Pospíchej pomalu.“

Autor: Dagmar Lánská (zdroj: Policie ČR)

zpět na články

inzerce

nahoru