Výsledek sedmého Speed Marathonu: Čeští řidiči jsou nepoučitelní
Speed Marathon, tradiční celoevropská akce pořádaná v rámci evropského sdružení ROADPOL, se konala v pátek 21. dubna 2023. Ačkoli Policie ČR dopravně bezpečnostní akci avizovala dlouho dopředu a informovala širokou veřejnost o stanovištích měření rychlosti, výsledky jsou tristní. Stanovené rychlostí limity překročila většina kontrolovaných řidičů.
Preventivní akce, jejímž cílem je přinutit řidiče, aby dodržovali stanovené rychlostní limity, se uskutečnila již posedmé.
Tipy na nebezpečné lokality, kde by bylo vhodné měřit rychlost, dávali policistům v průběhu celého března sami občané na webových stránkách www.bezpecnecesty.cz. Jednalo se zejména o problémová místa, kde řidiči jezdí rychleji, než je bezpečné, například u škol, hřišť, v lesních nebo nepřehledných úsecích a podobně. A to bychom nebyli Češi, aby se mezi návrhy neobjevil nějaký ten rádoby „vtipný“ - třeba měřit rychlost na letišti, v lese mezi stromy nebo na řece. K tomu, naštěstí, nedošlo.
Do hlasování se letos zapojilo přes 43 000 lidí, přičemž policisté obdrželi více než 7 600 tipů na místa v nejrůznějších regionech, která vyhodnocovali na základě předem určených kritérií, jako četnost hlasů, konkrétní dopravně bezpečnostní situace v dané lokalitě, množství dopravních nehod či frekvence provozu.
Z nabízených možností následně strážníci vybrali bezmála tisícovku míst, kde dohlíželi na bezpečnost silničního provozu a kontrolovali dodržování stanovených rychlostních limitů. Celá akce trvala 24 hodin, během nichž sedm stovek policistů zkontrolovalo 5 226 vozidel.
Jak to dopadlo?
Přestože byla veřejnost o celé akci předem informována a stanoviště byla dopředu známa, zjistili policisté celkem 2 774 dopravních přestupků. Z nich pak 2 146 případů připadlo právě na porušení stanovených rychlostních limitů! Hned na místě potom policisté projednali 1 996 přestupků týkajících se porušení rychlosti v hodnotě téměř 1,4 milionu korun.
A jakým dalším jednáním se řidiči provinili?
Vedle rychlostních prohřešků zjistily hlídky také 14 případů řízení pod vlivem alkoholu a 13 případů pod vlivem drog.
Zákaz držení telefonu za jízdy porušilo 92 řidičů, 81 přečinů se týkalo nepřipoutání řidiče či spolujezdců a pětkrát byl zjištěn přestupek v souvislosti s převozem dítěte bez řádného užití autosedačky.
V současné době Policie ČR analyzuje a vyhodnocuje data nasbíraná v různých lokalitách a na nejvíce problematická místa se znovu v budoucnu zaměří.
Letošní Speed Marathon je tedy za námi. Neznamená to však, že odteď zase můžeme bezohledně sešlápnout plyn, protože dodržování rychlosti snižuje riziko drobných kolizí, ale i tragických dopravních nehod! Ne nadarmo se říká: „Pospíchej pomalu.“
Autor: Dagmar Lánská (zdroj: Policie ČR)
