Otevřít menu
Doprava dnes
-

Z města přímo na kopec

Tak bychom mohli pojmenovat kategorii lanovek, jejichž lana vedou z dolní stanice umístěné ve městě (případně v jeho blízkosti) na kopec, horu či vyhlídku tyčící se nad ním. Nejedná se o typicky městské lanovky, tedy takové, jež fungují třeba jako městská doprava, ovšem částečně se jim podobají. Některé z nich si dnes představíme.

8:00 / 9. září 2022
Z města přímo na kopeci

Foto: Lanovka na Větruši (zdroj: www.dpmul.cz)

Ústí nad Labem

Osobní visutá dvoulanová dráha kyvadlového systému s pevným uchycením kabin vede z centra města na kopec Větruše s výletním zámečkem. Nejdelší česká lanovka bez podpěrných sloupů přepraví za hodinu 390 osob. Cesta v patnáctimístných kabinách trvá 2 minuty.

Mariánské lázně

Nejstarší kabinová lanovka v Čechách se speciálním pulzním systémem přepravy jezdí z Mariánských Lázních do parku Boheminium. Vozí návštěvníky například za modely českých památek a v zimě potom do Ski areálu.

Město Krupka na úpatí Krušných hor

Dvousedačková lanovka zde vozí turisty z městské části Bohosudov na vrchol Komáří vížky. Dráha postavená mezi lety 1950 – 1952 měří 2 348 metrů a ve své době bývala nejdelší dráhou ve střední Evropě bez mezistanice. Převýšení činí 482 m.

Jáchymov

Sedačková lanovka z Jáchymova vede přímo na vrchol Klínovce, nejvyšší hory Krušných hor.  Dolní stanice lanovky stojí asi 3 kilometry od středu města, horní zase cca 3 kilometry od nejvýše položeného města v České republice, tedy Božího Daru.

 

A přidat může třeba ještě …

 

Janské Lázně

V současnosti nejmodernější gondolová lanovka v České republice, Černohorský Express, je historicky již třetí dráhou, která vede z Janských Lázní na Černou horu. Původní visutá lanová dráha zahájila svůj provoz již v roce 1928.

Liberec

Kabinová lanovka na Ještěd, jediná lanová dráha Českých drah, má svoji základnu v liberecké části Horní Hanychov. Při dobré viditelnosti je možné dohlédnout až k Praze. Třebaže je lanovka v současné době mimo provoz, stále drží post nejstarší dodnes fungující visuté lanové dráhy v Čechách.

Pec pod Sněžkou

Sedačková lanovka na naši nejvyšší horu jezdí už od roku 1949. Původní dvousedačková lanovku nahradila v roce 2013 nová kabinková.  De facto se jedná o lanovky dvě, jedna veze z Pece pod Sněžkou na Růžovou horu, o přestupu pokračuje další dráha až na Sněžku.

Rokytnice nad Jizerou

Lanovka s největším převýšením a také třetí nejdelší v republice vede z Rokytnice do stanice Horní Domky. V roce 1996 nahradila tato čtyřsedačková lanovka kotvový vlek.

Špindlerův Mlýn

Dolní stanice čtyřsedačkové lanovky se nachází ve městě Špindlerův Mlýn v nadmořské výšce 743 metrů, pod vrchol hory Medvědí stoupá po trase v délce 1910 metrů.

Vrchlabí

Dolní stanice čtyřsedačkové lanovky mířící na kopec Žalý stojí asi tři kilometry od centra města (v Herlíkovicích). V zimě vozí lyžaře, v létě turisty.

 

Autor: Dagmar Lánská

Z města přímo na kopec Foto: Mariánské lázně (zdroj: www.skimarianky.cz). Z města přímo na kopec Foto: Rokytnice nad Jizerou (zdroj: www.rokytnice.com). Z města přímo na kopec Foto: Lanovka na Komáří vížku (zdroj: www.visitkrupka.cz). Z města přímo na kopec Foto: Lanovka z Jáchymova na Klínovec (zdroj: www.kudyznudy.cz). Z města přímo na kopec Foto: Lanovka na Černou horu (zdroj: leto.skiresort.cz). Z města přímo na kopec Foto: Ještěd (zdroj: www.cd.cz). Z města přímo na kopec Foto: Sněžka (zdroj: www.kamsevydat.cz). Z města přímo na kopec Foto: Špindlerův Mlýn (zdroj: www.navylet.cz). Z města přímo na kopec Foto: Lanovka na Žalý (zdroj: www.region-krkonose.cz). Z města přímo na kopec Foto: Harrachov (zdroj: m.skiareal-harrachov.cz).
zpět na články

inzerce

nahoru