Otevřít menu
Doprava dnes
-

Žádné rachejtle a tekutiny v omezeném množství! V letadlech platí jasná pravidla

Možná plánujete letní dovolenou, možná útěk do teplých krajin před vlezlým zimním počasím. Víte ale, co si kromě pasu, telefonu a peněz můžete, respektive nemůžete, zabalit do příručního zavazadla? Co vzít na palubu letadla a co uložit do odbavovaného kufru, aby vysněná dovolená nezačala minimálně nepříjemným dohadováním hned na letišti?

8:00 / 28. února 2023
Žádné rachejtle a tekutiny v omezeném množství! V letadlech platí jasná pravidlai

Foto: www.istockphoto.com

Je jasné, že svět se po roce 2001 změnil. Nejvíce změn se patrně propsalo právě do letectví jako způsobu dopravy. K výraznému zpřísnění předpisů pak došlo zejména v oblasti přepravovaných věcí, a to jak v případě kabinových – příručních – zavazadlech, tak i v těch odbavovaných.

Určitě NE

Ať už při svém pobytu v zahraničí plánujete sebeadrenalinovější aktivity, potřebné komponenty si pořiďte raději až na místě. Určitě si s sebou nebalte žádné výbušniny či zábavnou pyrotechniku, ani nejrůznější hořlaviny, kyseliny, žíraviny, propan-butanové nádoby, obranné spreje, ba ani repelenty.

Na palubu NE, do nákladního prostoru ANO

Na palubu letadla nepatří rovněž nářadí nebo lékařské nástroje. Stejně tak střelné zbraně a jejich imitace čili paintballové, airsoftové, startovací, plynové včetně munice. Do úložného prostoru nad sedačkami neschováte ani hokejky, rybářské pruty, pádla, golfové, lyžařské hole. Při dodržení předpisů a přepravních podmínek dopravce lze však tyto předměty přepravit v nákladním prostoru letadla.

Co se týká nožů a nůžek, neplánujete-li převážet taktické, bojové, lovecké či jiné nestandardní typy nožů, do příručního zavazadla můžete zabalit ty s ostřím kratším než 6 cm si. I tak je lepší umístit je do odbavovaného kufru.

A co elektronika?

Nepostradatelní pomocníci dnešní doby, tedy notebooky, tablety, mobilní telefony, ale i fotoaparáty, hudební přehrávače a elektronické cigarety jsou v příručním zavazadle povoleny. Dokonce se obecně nedoporučuje ukládat je do odbavovaného zavazadla, neboť mohou obsahovat výkonné lithiové baterie, jež se smějí přepravovat pouze v příručním zavazadle. Pokud výkon baterie  přesahuje 100 Wh, je nutné domluvit se přímo s aerolinkami.

Navíc, tyto předměty se pokládají se za cenné a křehké zboží, za jehož případné poškození nenese letecká společnost odpovědnost. Pokud ale trváte na uložení fotoaparátu či videokamery v nákladním prostoru letadla, potom bez napájecích baterií. Ty musí být přepravovány odděleně v příručním zavazadle.

Tekutiny se musí počítat

Pokud jsme výše zmiňovali výrazné zpřísnění pravidel, změny se ve velké míře dotkly hlavně přepravy tekutin, gelů a aerosolů. Důvod je jednoduchý. Bomby se totiž míchají zrovinka z tekutin. Pro všechny cestující odlétající ze zemí Evropské unie nebo přes ně “přelétající“  tak platí omezení jejich množství v kabinových zavazadlech.

Všechny tekutiny včetně aerosolů a gelů musí být vloženy do průhledného opakovatelně uzavíratelného sáčku s maximálním celkovým objemem sáčku 1 litr.

Daná omezení se netýkají tekutin zakoupených v neveřejném prostoru letiště, která prodejce zabalil do bezpečnostního balení, a též tekutin zakoupených za bezpečnostní kontrolou.

Důležité! Do kategorie tekutin spadají také krémy, zubní pasty, dětské jídlo i marmeláda. Od každé jednotlivé přepravované kapaliny je možné mít lahvičku s objemem do 100 ml.

Jak je to se svačinou? Rohlík ano, na dezert pozor

Nic nezkazíte pečivem, sušenkami nebo jinými „suchými” potravinami. Zakousnout se můžete i do sendviče, bagety, salámu,  klobásy, sýru i zákusku nebo dortu, pokud se jedná o hotové produkty určené k přímé konzumaci.

Ale zase pozor! Na marmelády, med, lískooříškové a podobné  pomazánky, kompoty anebo sirupy se při převozu v příručním zavazadle vztahují stejná omezení přepravy jako u jiných kapalin, aerosolů a gelů. V odbaveném zavazadle je lze přepravovat bez omezení.

Alkoholické nápoje se smí přepravovat pouze v originálním prodejním balení, s objemem alkoholu do 70 %. A opět je třeba dodržet podmínky vztahující se k množství přepravovaných kapalin.

Dětskou stravu můžete převážet v příručním i odbaveném zavazadle - v příručním zavazadle ovšem jen v množství nezbytném na dobu letu, přičemž letecký personál může při kontrole požádat o zkoušku ochutnáním.

Léky a zdravotnický materiál

Injekční jehly k aplikaci inzulinu, tekuté i netekuté léky a medikamenty, tablety, masti je povoleno přepravovat v odbaveném i v příručním zavazadle (zde v množství nezbytném pro dobu letu).

Medikamenty se doporučuje přepravovat v originálním obalu. Lékařské potvrzení není nezbytné, nicméně se hodí.   

A co dalšího je na palubu dovoleno?

Do kabiny si smíte vzít prázdnou láhev, berle a jiné pohybové zdravotní pomůcky, inzulinovou pumpu, kardiostimulátor či obdobné přístroje pro podporu životních funkcí, roztok na úschovu kontaktních čoček, jednorázové bezpečnostní holící strojky, malý skateboard, tenisovou raketu nebo třeba stan – ale bez kolíků, ty musí do zavazadlového prostoru.

Samozřejmě nezapomeňte na doklady a peníze. Jistě se hodí zabalit si také náhradní oblečení, zubní kartáček, boty i plavky, letíte-li k moři. To pro jistotu, kdyby se váš velký kufr někde zatoulal …

Jakkoli přehnaná se mohou nařízení o letecké přepravě osob zdát, mějme na paměti, že nejde o nic jiného, než o bezpečnost na palubě letadla a potažmo naše životy!

 

Autor: Dagmar Lánská (zdroj: www.prg.aero)

zpět na články

inzerce

nahoru