Zajímavé světové silnice
V jedné české písni se zpívá, že „řidič tvrdej chleba má“. A je to tak. Řidiči se musí často vypořádat s nejrůznějšími nástrahami, jež na ně cestou číhají. V některých případech ale adrenalinový zážitek představuje silnice samotná.
Kde všude je lidé vybudovali? Kde řidičům tuhne krev v žilách a kde se jim naskytnou krásné výhledy? Pojďme se podívat na některé z nejzajímavějších.
Via Appia
Na začátku by se asi slušelo zmínit nejstarší silnici na světě. Tou je Via Appia v Itálii. Její historie sahá až do roku 312 před naším letopočtem. Spojovala Řím s městem Capua v Kampánii a původně sloužila k přesunu vojsk. Měřila 195 km. V současné době stále částečně funguje jako veřejná komunikace s původními (nezrekonstruovanými) úseky.
Kardung La
Indická silnice ve státě Džammú a Kašmír na území Ladákh z roku 1976 bývá často označována zcela nejvyšší silniční sedlo pro motorová vozidla. Výšku 5 359 metrů nad mořem, v níž je postavená, však předčily hned dvě jiné komunikace v Tibetu, a to : Suge La (5 430) a Semo La (5 565).
Panamericana
Nejdelší dálniční síť na světě měří zhruba 47 000 kilometrů. Vyjma jednoho přerušení v délce 87 kilometrů skrz panamský deštný prales v provincii Darién spojuje silniční systémy obou Amerik - od Fairbanks na Aljašce v Severní Americe až k nejjižnějšímu konci Jižní Ameriky. Prochází 14 státy, avšak v USA ani v Kanadě není oficiálně uznaná.
Trollstigen (Trollí stezka)
Úzká a klikatá horská silnice s jedenácti ostrými zatáčkami na strmém úbočí hory je vyhledávanou turistickou atrakcí. Od hladiny moře překonává převýšení přes 800 metrů. Uzavírá se koncem podzimu a znovu otevírá v květnu. V závislosti na počasí však může být provozní sezona kratší.
Součást silnice tvoří vyhlídková plošina, z níž je úžasný výhled i na vodopád Stigfossen.
Atlantic Ocean Road
"Norská stavba století" a kulturní památka měří 8,3 kilometry. Je postavená na několika malých ostrovech, souostroví a útesech spojených několika hrázemi, viadukty a osmi mosty. Místo bylo vyhlášeno nejlepším výletem na světě.
Blue Ridge Parkway
Národní parková cesta a All-American Road ve Spojených státech s délkou 755 kilometrů představuje nejdelší lineárním park v Americe.
Vede většinou podél hřbetu Blue Ridge (hlavního horského řetězce) přes 29 okresů Virginie a Severní Karolíny a spojuje národní park Shenandoah s národním parkem Great Smoky Mountains. Silnice prochází částečně vysokými nadmořskými výškami. Z toho důvodu je přes zimní období uzavřená.
Hana Highway
Úsek havajských tras 36 a 360, hovorově označován jako Cesta na Hanu, měří 103,6 kilometrů. Route 36 tvoří směsice městských ulic, rozdělených dálnic a vysokorychlostních venkovských dálnic. Route 360 je úzká silnice s 620 zatáčkami.
Hana Highway spojuje Kahului s městem Hana na východě Maui. Dálnice se od ostatních odlišuje tím, že je velmi větrná, úzká a prochází přes 59 mostů, většinou pouze jeden pruh širokých.
Yungas road (osudová cesta nebo pohřební cesta)
Nejnebezpečnější silnice světa se nachází v Bolívii. Na 64 kilometrech délky činí převýšení 3 500 metrů. Po většinu délky je silnice široká jen 3,2 metrů. Na srázech pod silnicí ukončí svůj život přes dvě stovky řidičů a spolujezdců ročně.
V našich končinách sice až takový adrenalin nezažijeme, přesto ale … pohotovost, pozornost, nervy a klid, chladnokrevnost, představivost, odhad, trpělivost … To všechno musí dobrý řidič mít!
Autor: Dagmar Lánská