Otevřít menu
Doprava dnes
-

Aero Vodochody předaly v letošním roce Kazachstánu čtyři zmodernizované letouny L-39

Aero Vodochody a OMNIPOL v říjnu 2021 společně předaly kazašským vzdušným silám čtyři letouny L-39C po generální opravě. Součástí generálních oprav byla také rozsáhlá modernizace avioniky. 

18:37 / 9. prosince 2021
Aero Vodochody předaly v letošním roce Kazachstánu čtyři zmodernizované letouny L-39i

Foto: Aero Vodochody

Vládní delegace z Kazachstánu nyní navštívila obě společnosti a podrobně diskutovala prohloubení dosavadní úspěšné spolupráce. Generální opravy a modernizace letounů byly realizovány v průběhu roku 2021 v Aeru, předání pak proběhlo na základně v Kazachstánu. Kontrakt zahrnoval také přeškolení techniků a odborného leteckého personálu. Zákazník tak modernizované letouny ihned mohl začít využívat k výcviku nových pilotů. Kazachstán je kvůli svým extrémním klimatickým podmínkám velmi náročným uživatelem. 

Letoun L-39 díky svým vynikajícím technickým i leteckým vlastnostem plně splňuje tato přísná kritéria a je schopen fungovat při obrovských teplotních rozdílech. Zemi v minulosti připadly tři desítky L-39 dodané společností OMNIPOL v 70.–80. letech do Sovětského svazu. Kazachstán je naším významným zákazníkem již desítky let a velmi si vážíme vzájemné spolupráce. Pevně věřím, že projekt modernizace letounů L-39 nejen pro kazašské letectvo bude pokračovat také v dalších letech," uvedl prezident společnosti OMNIPOL Jiří Podpěra.

Modernizace letounů? Multifunkční displeje a další prvky


V rámci generálních oprav provedlo Aero na kazašských strojích i rozsáhlou modernizaci avioniky. Tato modernizace významně ulehčuje uživateli další přechod na L-39NG a posouvá letoun L-39 do standardů splňujících výcvikové požadavky pro stroje nové generace. „Do letounů L-39 vzdušných sil Kazachstánu jsme v rámci modernizací integrovali hlavní prvky avioniky ve standardu L-39NG, například průhledový head-up display od společnosti Speel Praha a multifunkční displeje amerického výrobce Genesis Aero Systems,“ doplnil Pavel Tůma, viceprezident pro projekty Aera Vodochody.

V druhém listopadovém týdnu pak proběhla oficiální návštěva zástupců osmi různých ministerstev Kazachstánu v České republice, během níž se delegace setkala se reprezentanty české vlády i dalšími českými partnery. Při této příležitosti se kazašský viceministr obchodu a rozvoje infrastruktury Ruslan Baimishev a další členové delegace setkali s vedení společnosti OMNIPOL, aby zhodnotili úspěšně se rozvíjející spolupráci obou zemí. OMNIPOL má již nyní s touto středoasijskou zemí velmi intenzivní obchodní spolupráci a je jedním z hlavních exportérů do této země. Ve stejný den proběhla také návštěva zástupců Kazachstánu v Aeru Vodochody.

Aero Vodochody a OMNIPOL jsou dlouholetými partnery při podpoře uživatelů letounů L-39 po celém světě. V současné době probíhají modernizace L-39 v této konfiguraci také pro další zákazníky.

 

Autor: Bc. FIlip Červinka (Zdroj: Aero Vodochody)

zpět na články

inzerce

nahoru