Otevřít menu
Doprava dnes
-

Aerolinky EasyJet omezí v letní sezoně z důvodu nedostatku personálu přepravní kapacitu

Britská nízkonákladová letecká společnost EasyJet sníží v letní sezoně přepravní kapacitu. Firma dnes uvedla, že její dvě hlavní základny - letiště Gatwick v Londýně a Schiphol v Amsterodamu, omezily počet letů, aby se vypořádaly s nedostatkem personálu.

18:32 / 20. června 2022
Aerolinky EasyJet omezí v letní sezoně z důvodu nedostatku personálu přepravní kapacitui

Foto: Letadla easyJet (zdroj: easyJet).

Toto opatření zvýší náklady EasyJetu. Společnost předpokládá, že zákazníky, kterých se dotknou zrušené lety, zvládne přemístit na lety náhradní. Oživení v letecké dopravě provází na evropských letištích provozní problémy způsobené nedostatkem zaměstnanců. Těch ubylo za pandemie Covid-19, kdy aerolinky byly nuceny propouštět.

Britský dopravce nyní očekává, že jeho kapacita bude v nynějším čtvrtletí přibližně na 87 procentech úrovně roku 2019 a ve čtvrtletí následujícím přibližně na 90 procent. V květnu easyJet odhadoval na čtvrtletí do konce června 90 procent kapacity roku 2019 a na další čtvrtletí přibližně 97 procent. Podle analytika Alexe Irvinga ze společnosti Bernstein by EasyJet mohl kvůli snížení kapacity přijít na zisku o 100 až 200 milionů liber (až 5,8 miliardy Kč).

Změny ceny letenek neovlivní 


Easyjet bude i nadále svůj letový řád upravovat, aby se vyrovnal s výpadky, uvedl dnes generální ředitel Johan Lundgren během hovoru s novináři. Nynějším snížením letů společnost podle něj reaguje na omezení na letištích. Chce tak zvýšit spolehlivost svého letového řádu a vyhnout se rušení letů v den odletu, dodal. Změny podle něj ceny letenek neovlivní. Letecká společnost informovala, že počet jejích cestujících byl v dubnu a květnu sedmkrát vyšší než ve stejných měsících loňského roku. Poptávka zůstává silná, uvedla společnost.

Letiště Gatwick a Schiphol minulý týden oznámila, že omezí kvůli přetrvávajícímu nedostatku pracovních sil počet letů a nařídí dopravcům, aby své letové řády zeštíhlili. Evropské letecké společnosti a letiště za pandemie propustily tisíce pracovníků, takže nebyly připraveny na opětovný nárůst poptávky po zrušení protipandemických opatření, uvedla agentura Reuters. Akcie EasyJetu dnes před polednem na londýnské burze odpisovaly přes tři procenta. Pohybují se kolem 20měsíčního minima.

 

Publikoval: Peter Dejnožka (Zdroj: ČTK)

zpět na články

inzerce

nahoru