Otevřít menu
Doprava dnes
-

Alstom a Air Products podepisují memorandum o spolupráci! Mělo by zajistit vodíkové vlaky pro ČR

Společnosti Alstom, globální lídr v oblasti inteligentní a udržitelné mobility, a Air Products, největší světový výrobce a dodavatel vodíku, podepsaly memorandum o spolupráci při zavádění vodíkových řešení v železniční dopravě, včetně nezbytné infrastruktury v České republice. Dohoda podporuje balíček „Fit for 55“. Dočká se ČR brzy vodíkových vlaků?

12:05 / 15. prosince 2022
Alstom a Air Products podepisují memorandum o spolupráci! Mělo by zajistit vodíkové vlaky pro ČRi

Foto: Ilustrační foto. Zdroj: Alstom.

Se společností Air Products můžeme také dodávat potřebné čerpací stanice a budovat vodíkovou infrastrukturu

„Podpisem tohoto memoranda formálně potvrzujeme naši dlouhodobou spolupráci se společností Air Products. Obě strany udělají vše, co je v jejich silách, aby urychlily zavedení vodíku na železnicích v České republice. Alstom je průkopníkem v oblasti železniční vodíkové mobility a má v této oblasti co nabídnout, od odborných znalostí až po samotné vlaky. Se společností Air Products můžeme také dodávat potřebné čerpací stanice a budovat vodíkovou infrastrukturu v zemi. Jsme v této věci v kontaktu s regiony a snažíme se podniknout kroky na podporu vytvoření potřebné legislativy, která v České republice stále chybí,“ řekl Dan Kurucz, generální ředitel společnosti Alstom v České republice a Slovensku.

„Je nám ctí spolupracovat se společností Alstom na naplnění závazků dekarbonizace dopravy v České republice pomocí nízkouhlíkového vodíku. Využijeme naše odborné znalosti největšího světového výrobce vodíku a jsme připraveni investovat do budování vodíkové infrastruktury, abychom nastartovali používání nízkouhlíkového vodíku v praxi. Věříme, že se nám společně s Alstomem podaří vybudovat fungující síť vodíkových vlaků, která ukáže, že vodík je ideálním pohonem pro neelektrifikované tratě. A že provoz vodíkových vlaků je naprosto ekologický a bezpečný a ve střednědobém horizontu také ekonomicky výhodný,“ okomentoval podpis memoranda Vlastimil Pavlíček, Business Development Director New Technologies, CE&CIS subregion Air Products.

Společnost Alstom jako první na světě uvedla v roce 2018 v Německu do provozu osobní vlak na vodík

Společnost Alstom jako první na světě uvedla v roce 2018 v Německu do provozu osobní vlak na vodík. Od té doby byl testován v Rakousku, Nizozemsku, Švédsku a Polsku a zakoupily jej Francie a Itálie. Společnost Alstom představila vodíkový vlak v České republice a na Slovensku během své unikátní Railshow, která se konala ve dnech 17. - 25. května 2022. Společnost Air Products jako největší světový výrobce vodíku podniká významné kroky k urychlení energetické transformace. V České republice Air Products působí v oblasti výroby, dodávek a skladování technických plynů a pokročilých technologií, včetně vodíku a vodíkových čerpacích stanic. V rámci svých aktivit se Air Products zaměřuje také na nové způsoby využití vodíku v oblasti pohonu všech typů dopravních prostředků, včetně kolejových vozidel. Společnost Air Products se také podílela na prezentaci vlaku Coradia iLint v České republice, konkrétně na doplňování vodíku do vlaku z mobilní čerpací stanice.

Publikoval: Richard Mrkvička (Zdroj: Alstom)

Alstom a Air Products podepisují memorandum o spolupráci! Mělo by zajistit vodíkové vlaky pro ČR Foto: Ilustrační foto. Zdroj: Alstom..
zpět na články

inzerce

nahoru