Otevřít menu
Doprava dnes
-

Amsterdam plánuje snížit maximální povolenou rychlost. Řidiči by tu měli jet jen 30 km/h

Hlavní město Nizozemska plánuje ve svých ulicích a na silnicích omezit nejvyšší povolenou rychlost na 30 km/h. Vedení Amsterdamu uvedlo, že by toto opatření mohlo vejít v platnost od příštího roku.

16:40 / 12. prosince 2022
Amsterdam plánuje snížit maximální povolenou rychlost. Řidiči by tu měli jet jen 30 km/hi

Foto: Město Amsterdam. Zdroj: pixabay.com

Amsterdam chce na 80 procentech silnic a ulic ve městě snížit povolenou rychlost na 30 kilometrů za hodinu. Opatření by mohlo začít platit od prosince příštího roku. Město si od tohoto kroku slibuje tišší a bezpečnější silniční provoz. O konečném nařízení bude rozhodnuto v lednu.

Mezi obyvateli Amsterdamu probíhala anketa, která ukázala, že 67 % dotázaných považuje dopravu v okolí svého bydliště za nebezpečnou. 83 % z tohoto počtu si pak myslí, že jedním z důvodů této nebezpečnosti je právě vysoká rychlost.

Snížení maximální povolené rychlosti z 50 na 30 kilometrů za hodinu povede ke zkrácení brzdné dráhy na polovinu. Vedení města předpokládá, že spolu se snížením rychlosti klesne i počet nehod o 20 – 30 %.

Přijetí tohoto opatření si žádá upravení provozu semaforů, rovněž je nutné doplnit potřebná dopravní značení. Město má také v plánu posílit na silnicích kamerové systémy. Snížená rychlost nebude platit pro prostředky hromadné dopravy, které se po městě pohybují ve vyhrazených pruzích.

Ke snížení maximální rychlosti na 30 km/h přistoupila už v loňském roce Paříž. Následovat ji chce nejenom Amsterdam, ale i další nizozemská města, kterými jsou například Rotterdam, Haag či Utrecht.

Publikoval: Filip Červinka (zdroj: ČTK)

zpět na články

inzerce

nahoru