Otevřít menu
Doprava dnes
-

Archeologové v plné polní na D35, úsek Hořice – Sadová má být hotový v roce 2025

V plném proudu je záchranný archeologický průzkum na úseku budoucí dálnice D35 Hořice – Sadová. Mezi dosavadní objevy patří například germánské sídliště, které vědci datují do 2. století našeho letopočtu.

11:38 / 28. června 2023
Archeologové v plné polní na D35, úsek Hořice – Sadová má být hotový v roce 2025i

Foto: Ilustrační foto. Zdroj: AZIMUT.

Archeologové kromě sídliště nalezli pohřebiště z doby bronzové

Archeologové kromě sídliště nalezli pohřebiště z doby bronzové, pozůstatky antické nádoby nebo zdobené kování z bronzu, které bylo na kole někdejšího vozu. Vědci některé nálezy řadí do pátého století před naším letopočtem. „Opravdu je to dlouhý průřez krajinou, který tu historii zachycuje, jak vertikálně, tak horizontálně. Prolínají se nám tady období od nejstarších dějin pravěku až po současnost. Jsme v blízkosti Bojiště 1866, takže i tahle část historie se nás tady na tom místě dotýká. Ten komplex, a to množství informací, které takhle velké výzkumy poskytují je vlastně to nejdůležitější, protože si pak tu skládanku té lidské historie můžeme představit daleko lépe,“ řekl archeolog Univerzity Hradce Králové Ladislav Rytíř.

Na úseku dlouhém deset a půl kilometru pracují vědci z Univerzity Hradce Králové, muzea východních Čech, muzea v Jičíně, ze společnosti Archája a dokonce ze Slovinska. Ti si úsek rozdělili na dvanáct částí. Ladislav Rytíř, archeolog, dodal: „Pracuje se souběžně na všech, aby to odsýpalo a nezdržovali jsme. Chceme, aby ten výzkum byl ukončen tak, aby hned na to mohla začít stavba dálnice. Jsme na úseku, který mají na starosti kolegové z Hradce. Nacházíme se v místě několika germánských sídlišť, které je zkoumáno a je to jedna z těch rozsáhlejších lokalit, které jsme tady zachytili.“

Podle vědců se jedná o mimořádné nálezy. Výzkum mezi Sadovou a Hořicemi by měl být dokončen letos v září. Kromě archeologů nezahálí v těchto dnech ani Ředitelství silnic a dálnic. „Aktuálně probíhá vyhodnocování pěti uchazečů a chtěli bychom v co nejkratší době, řádově červen–červenec, uzavřít s vítězným uchazečem smlouvu a následně s ním podepsat a dát mu pokyn k zahájení prací na podzim letošního roku,“ dodal Marek Novotný, ředitel Správy Hradec Králové ŘSD. Nový úsek D35 Hořice – Sadová by měl být hotov v roce 2025.

Publkoval: Richard Mrkvička (Zdroj: ČTK a ŘSD)

zpět na články

inzerce

nahoru