Otevřít menu
Doprava dnes
-

Autobusy DPO odjely jako pomoc pro Ukrajinu

Tři autobusy Solaris Urbino 12 z vozového parku Dopravního podniku Ostrava (DPO) budou pomáhat na Ukrajině. Na základě dohody mezi Českou republikou a Ukrajinou je dodávka vozů darem v rámci humanitární pomoci, kterou zorganizovalo město Ostrava. Hodnota daru činí 220 tisíc korun.

8:27 / 3. června 2022
Autobusy DPO odjely jako pomoc pro Ukrajinui

Foto: www.sdp-cr.cz

Dodávka představuje součást daru Ostravy Ukrajině. Ten zahrnuje i hasičské vozidlo s 52 metrovým automobilovým žebříkem. Příjemcem daru je Hlavní odbor státní pohotovostní služby Ukrajiny ve Lvově.

Bližší informace k poskytnutému daru sdělil předseda představenstva a generální ředitel DPO Daniel Morys: „Jde o dieselové vozy, které pro provoz MHD v Ostravě již nevyužíváme. Byly vyřazeny v rámci obnovy vozového parku. Je to ale plně provozuschopná technika, která jinde může smysluplně posloužit. Jsme rádi, že město tento krok iniciovalo, a Dopravní podnik Ostrava tak může být součástí humanitární pomoci Ukrajině. Laskavost a spolehlivost jsou hodnoty, na kterých Dopravní podnik Ostrava stojí, a těší nás, že máme příležitost ukázat, že nejde jen o prázdná slova.“

„Darované autobusy jsou dalším střípkem v mozaice pomoci, kterou zajišťujeme od prvních okamžiků invaze na Ukrajinu. Poskytli jsme finanční i materiální pomoc a dle možností zajišťují pomoc potřebným také organizace města. Dopravní podnik mezi ně náleží, již 2. března umožnil ukrajinským uprchlíkům cestování v MHD zdarma. Na Ukrajině ale poslouží také hasičské vozidlo s automobilovým žebříkem, které současně darujeme. Nicméně pokračujeme i pomocí související s ubytováním, nalezením práce pro uprchlíky či vzděláváním jejich dětí ve městě tak, aby měli možnost žít běžný život,“ doplnil slova generálního ředitele primátor města Tomáš Macura.

Darované vozy směřují do města Lvov. Zde by měly sloužit k přepravě ve veřejné dopravě. Avšak v souvislosti s potřebami ukrajinské strany není vyloučeno jejich využití i při transportu nemocných či raněných.

Převoz techniky zajišťují příslušníci HZS ČR. Ti se též organizačně podílejí na předání daru. Pomoc při celním odbavení zajistila bezúplatně společnost Gerlach s. r. o.

 

Publikovala: Dagmar Lánská (zdroj: www.sdp-cr.cz)

zpět na články

inzerce

nahoru