Otevřít menu
Doprava dnes
-

Autosalon Dajbych představil několik automobilových novinek!

Autosalon Dajbych v minulém roce představil několik automobilových novinek pro policii, armádu i veřejnost. Plzeňská společnost Autosalon Dajbych je zavedeným prodejcem vozů značek Jaguar a Land Rover. 

7:37 / 11. ledna 2022
Autosalon Dajbych představil několik automobilových novinek!i

Foto: dajbych.cz

Společnost se dlouhá léta také zaměřuje na speciální a offroadové vozy pro práci v náročných podmínkách a v obtížných terénech určené cestovatelům a dobrodruhům, ale také armádě, policii, záchranářům a dalším uživatelům. V minulém roce se především v oblasti pracovních a služebních vozů urodilo několik novinek a projektů, které Autosalon Dajbych s ohlasem představil odborníkům, novinářům i veřejnosti.

Hned v první polovině minulého roku Autosalon Dajbych představil svůj projekt služební verze nejnovější generace vozu Land Rover Defender. V dubnu si novináři a odborníci mohli vyzkoušet demonstrátor v konfiguraci určené pro službu v armádě nebo u policie či jiných bezpečnostních složek. Vůz byl předobrazem policejních defenderů, které si objednala v počtu tří desítek kusů Policie České republiky. Slavnostní předání prvních služebních defenderů do rukou policistů pak proběhlo v pražské pobočce Autosalonu Dajbych na konci listopadu. Nové defendery nejsou prvními Land Rovery u české policie, už dříve firma Dajbych dodala republikové i vojenské policii vozy nejnovější generace Land Rover Discovery.

V návaznosti na projekt služební verze Land Roveru Defender připravili specialisté Autosalonu Dajbych další projekt na bázi tohoto populárního modelu. Dostal pojmenování Land Rover Defender Mission, a jak název napovídá, je zaměřen tentokrát na cestovatele, milovníky offroadového ježdění, dobrodruhy a podobně. I tento speciál si mohli novináři a zájemci vyzkoušet přímo v terénu. V červenci totiž Autosalon Dajbych v areálu rokycanského Muzea na demarkační linii uspořádal akci Land Rovery v Bahně, kde bylo možné zkusit schopnosti Land Roveru Defender Mission i dalších modelů přímo na testovací dráze pro vojenskou techniku. Akci okořenily i vojenské a závodní dakarské tatrovky.

Stěžejní projekt plzeňské firmy? Útočné vozidlo Gepard


Jedním ze stěžejních projektů plzeňské firmy pro ozbrojené síly je lehké útočné vozidlo Gepard, které Autosalon Dajbych vytvořil ve spolupráci s českými firmami z oblasti vojenské výroby jako možnou náhradu za Land Rovery Defender Kajman a Kovboj. Ty již mnoho let využívá Armáda ČR a v brzké době bude potřebovat jejich náhradu. I proto nemohl Gepard chybět na zbrojním veletrhu IDET 2021 v Brně, kde se představil v plné výbavě a s kompletní výzbrojí. Autosalon Dajbych na IDETu vystavoval ale i již zmiňovaný policejně-vojenský LR Defender a také LR Defender Mission. Novinkou pak byl vojenský jednonápravový přívěs vyvinutý právě pro novou generaci defenderu. Přívěs je vhodný do nejnáročnějších podmínek i těžkého terénu, má stejný rozchod jako defender a jeho maximální hmotnost může činit až 750 kg.

V listopadu Autosalon Dajbych připravil další dvě velké české premiéry. Nejdříve to byla úplně první česká prezentace slibného vozu Ineos Grenadier. Jde o pravověrný offroad se vším všudy, Grenadieru nechybí rámový podvozek, silný benzínový nebo naftový šestiválec od BMW, robustnost, odolnost a velmi dobré jízdní vlastnosti v terénu i na silnici. Bude to ideální pracovní nástroj do těžkých podmínek i parťák na dobrodružné cesty. Jeho vývoj měli na starosti na slovo vzatí odborníci v Rakousku. Výroba poběží ve Francii.

O druhou českou listopadovou premiéru se u Dajbychů postarali představením vozu domácí značky Škoda. Ovšem Superb, který odborníkům a novinářům ukázali, nebyl z těch obyčejných. Šlo totiž o pancéřované provedení určené pro policejní složky a pro použití u ochranných služeb a pro přepravu VIP osob. Pancéřovaný Superb v této podobě vznikl ve Velké Británii za pomoci německých technologií a slouží už ve stovkách kusů u britských policejních jednotek. Autosalon Dajbych má velké zkušenosti ve spolupráci s firmami zaměřujícími se na speciální úpravy vozů pro ozbrojené síly a policii, i proto chce Superb nabízet v Česku. Jde totiž o kombinaci automobilu české výroby se špičkovými technologiemi ochrany osádky, což může být zajímavé pro místní státní instituce, policii, armádu a organizace provozující specializované služby.

Land Rover Defender z limitované bondovské edice 007


V minulém roce přišly na trh i novinky v portfoliu tradičních vozů, které Autosalon Dajbych zákazníkům nabízí. Bylo to například nové Isuzu D-Max, na sklonku roku pak především nová generace Range Roveru a nová Toyota Land Cruiser řady 300. Range Rover a „Třístovka“ jsou dlouho očekávané modely a vše nasvědčuje tomu, že se stanou hitem roku 2022. Zájemci budou mít už velmi brzy možnost si je v Autosalonu Dajbych osahat a vyzkoušet. V minulém roce měli stejnou možnost i v případě Jaguárů a Land Roverů z produkce SVO, a to při testovacích dnech SVR. U Dajbychů vloni také předali již třetí Jaguar XE Project 8, a to jich bylo vyrobeno pouhých 300.

Činili se také v offroad oddělení ARB4x4.cz. Přestože nás ani v roce 2021 neopustila pandemická situace, měli offroaďáci dost práce s úpravami vozů zákazníků i montováním speciálního vybavení. Zajímavé jistě je, že vedle terénních vozů, u kterých se to dá očekávat, měli zákazníci zájem i o úpravy vozů SUV, jakou jsou například Škoda Kodiaq či Dacia Duster. Realizace byly rozmanité, jednu velmi zajímavou můžeme zmínit za všechny – Toyota Hilux jako sněžný pluh s odnímatelným posypovým zařízením na korbě. Nesmíme zapomenout ani na Rallye Dakar. Právě probíhajícího ročníku se v kategorii Dakar Classic účastní i český Vintage Racing Team s třemi klasickými Land Rovery Series II. Ty si s sebou vezou i příslušenství od offroad oddělení Autosalonu Dajbych.

Pomyslnou třešničkou na dortu událostí minulého roku byla aukce vozu Land Rover Defender z limitované bondovské edice 007 v předvánočním čase. Aukce, která proběhla 20. prosince v pražské pobočce Autosalonu Dajbych, mimo jiné přinesla také příspěvek pro Vojenský fond solidarity Ministerstva obrany České republiky, jenž je určen pro vojáky a jejich blízké, kteří se dostanou do složitých životních situací. Díky aukci tak na konto fondu putovalo 234.018 Kč, symbolický šek na tuto částku z rukou Petra Dajbycha bezprostředně po aukci přijala předsedkyně fondu brigádní generálka Lenka Šmerdová.

 

Autor: Bc. Filip Červinka (zdroj: ČTK)

Autosalon Dajbych představil několik automobilových novinek! Foto: dajbych.cz.
zpět na články

inzerce

nahoru