Otevřít menu
Doprava dnes
-

Bezpečnost provozu v okolí mateřské a základní školy v Brně zvýší širší silnice a další změny

Rada města Brna dnes odsouhlasila investiční záměr na rozšíření komunikace a vybudování nových parkovacích stání při vstupu do mateřské a základní školy Křídlovická. 

16:02 / 10. prosince 2021
Bezpečnost provozu v okolí mateřské a základní školy v Brně zvýší širší silnice a další změnyi

Foto: MŠ a ZŠ Křídlovická

Rekonstrukce chodníků a navýšení šířky silnice přispějí k bezpečnosti v místě, kudy denně procházejí desítky školáků. V místě pro větší komfort místních i rodičů žáků přilehlé školy vznikne 25 nových parkovacích míst. Podle předpokladů by se zlepšení mohli lidé dočkat na jaře 2023. „Jediný vstup do MŠ Křídlovická je ze slepé ulice Nádvorní. Ta má ale šířku pouze 3,5 metru a auta ve snaze vzájemně se vyhnout často najíždějí na chodníky. Vznikají tak nebezpečné situace, které mohou ohrozit zejména chodce. V ulici také dlouhodobě scházejí parkovací stání. Kvůli tomu zde auta často stojí na chodnících nebo plochách, které jsou určené pro veřejnou zeleň. Tento stav chceme změnit, aby se zde nejen pěší, ale také řidiči cítili bezpečněji,“ uvedla primátorka města Markéta Vaňková. 

Silnice se rozšíří ze stávajících 3,5 na 5 metrů a vzniknou zde legální parkovací stání. „Těch by podle investičního záměru mělo být pětadvacet. Jedno místo bude určeno pro ZTP. Úpravou projdou také chodníky, jejichž dlažba je momentálně velmi zničená. Přechody pro chodce budou navíc doplněny varovným pásem, který umožní nevidomým lidem bezpečné přecházení. Šířka chodníků bude proměnlivá od 1,2 po 3,5 metru a budou zde zvýšeny obrubníky,“ popsal náměstek primátorky Petr Hladík. Pro zvýšení bezpečnosti chodců bude na křižovatce ulic Nádvorní x Křídlovická vybudován nový vyvýšený přechod pro chodce.

Dospělí i děti se často proplétají mezi auty parkujícími na chodníku


Zná to snad každý. Ranní frmol kolem mateřských a základních škol bývá veliký a z hlediska neustále se zhušťující se dopravy také nebezpečný pro chodce. „Ulice Nádvorní je přístupovou cestou do mateřské a základní školy Křídlovická. Zejména v ranních a odpoledních hodinách se zde výrazně projevuje nevhodná organizace dopravy. Právě v těchto dobách sem rodiče obvykle vozí své děti nebo je vyzvedávají ze školy. Dospělí i děti se přitom často proplétají mezi auty parkujícími na chodníku a uhýbají vozidlům, která se najetím na chodník vyhýbají dalšímu provozu. Navíc je zde značné množství aut, která mají povolení parkovat ve vnitrobloku, v místě jsou i garážová stání. To vše ovlivňuje dopravní situaci v oblasti,“ doplnil radní pro školství a sport Jaroslav Suchý.

„Obousměrný provoz bude v ulici Nádvorní jednodušší. Na silnici široké 5 metrů se dvě auta mohou míjet snáze a bezpečněji. Orientační cena investice je 11,2 milionu korun včetně DPH. Předpokládáme, že zahájit realizaci bychom mohli v dubnu příštího roku. Pokud počítáme 6 měsíců na přípravné a projektové práce a poté 5 měsíců na samotnou stavbu, můžeme očekávat, že by vše mohlo být dokončené na jaře v roce 2023. Jedná se ale zatím o odhad. Harmonogram se bude v dalších fázích přípravy projektu teprve finalizovat,“ řekl radní pro oblast dopravy Petr Kratochvíl.

 

Autor: Mgr. Petr Dejnožka (Zdroj: TZ města Brno)

zpět na články

inzerce

nahoru