Otevřít menu
Doprava dnes
-

Bezpečnostní systém na 4800 kilometrech českých železnic do 10 let?

Zabezpečovací evropský železniční systém ETCS by v následujících deseti letech měl být postupně vybudován na asi 4800 kilometrech tuzemských tratí. 

10:24 / 20. října 2021
Bezpečnostní systém na 4800 kilometrech českých železnic do 10 let?

Stát vynaloží na evropský železniční systém ETCS zhruba 47 miliard korun, dalších 15 miliard investuje na vybavení vlaků stejným systémem. Vyplývá to z plánu na zabezpečení tuzemských železnic, který schválila vláda. 

ETCS je nejvyšší zabezpečovací systém, umí automaticky zastavit vlak na dálku. V ČR je jím nyní vybaveno 569 kilometrů tratí z celkových zhruba 9000 kilometrů železniční sítě.

Zabezpečení železničních tratí je v Česku dlouhodobě diskutované téma. Prioritou státu je instalace evropského sytému ETCS na všech tratích v jeho různých modifikacích. „I železnice musí být bezpečnější než dosud, proto se chceme zaměřit nejen na železniční přejezdy, ale za prioritní považujeme i zavádění ETCS,“ uvedlo ministerstvo dopravy.

V následujících 20 letech by mělo do systému jít kolem 100 miliard korun


„Další zvýšení bezpečnosti železničního provozu dlouhodobě potřebujeme, roste počet projetí návěsti ´stůj´ a my na to musíme reagovat. Proto vláda schválila tento plán, a proto do budování tohoto zabezpečovače dáváme několik miliard korun ročně,“ řekl ministr dopravy Karel Havlíček, který dodal: „Nyní máme na traťovém zabezpečení zasmluvněny práce přes osm miliard korun a i dopravci již využili spolufinancování z evropských zdrojů přesahující tři miliardy korun."

Plán se zatím konkrétněji zaměřuje na období do roku 2030. V minulosti však ministerstvo avizovalo, že investice do zavádění ETCS by měly pokračovat i v dalších letech. V následujících 20 letech by mělo do systému jít kolem 100 miliard korun a ETCS by se mělo v různých formách objevit i na menších tratích v Česku. Využít na to stát chce i peníze z evropských fondů.

 

Autor: Mgr. Petr Dejnožka (zdroj ČTK)

Zdroj fotek: Správa železnic a Ministerstvo dopravy

Bezpečnostní systém na 4800 kilometrech českých železnic do 10 let? . Bezpečnostní systém na 4800 kilometrech českých železnic do 10 let? .
zpět na články

inzerce

nahoru