Otevřít menu
Doprava dnes
-

Bistro Mezi řádky v sídle pražského dopravního podniku zaměstná lidi s hendikepem

Poslední dubnový pátek se v přízemí hlavního sídla Dopravního podniku hl. m. Prahy (DPP) ve Vysočanech otevřelo bistro Mezi řádky, které bude sloužit nejen veřejnosti, ale i zaměstnancům DPP.

13:58 / 30. dubna 2022
Bistro Mezi řádky v sídle pražského dopravního podniku zaměstná lidi s hendikepemi

Foto: sdp-cr.cz

Najdete ho v Sokolovské ulici nedaleko radnice městské části Praha 9 naproti vstupu do stanice metra Vysočanská. Provozovatel, skupina sociálních podniků Etincelle (čti: étánsel), přináší do originálně řešeného interiéru svůj osvědčený koncept bister Mezi řádky, který zapojuje na pomocných pracovních pozicích lidi s hendikepem.

Návštěvníci se mohou těšit především na výtečnou kávu ze 100% arabiky z vlastní pražírny, kterou má Etincelle v Nových Hutích na Šumavě. Bistro nabídne také širokou paletu vlastních výrobků. Nebudou chybět dezerty, slané a sladké pečivo z vlastní řemeslné pekárny v Kladně, chlebíčky či chutná teplá a studená jídla, jejichž nabídka se bude každý den měnit. Sortiment doplní domácí limonády vyrobené ze sirupů vlastní výroby, a také nealko nápoje známých značek.

„Jsem rád, že se nám podařilo najít smysluplné využití tohoto prostoru. Jeho řešení je odrazem toho, o co se v DPP a veřejné dopravě dlouhodobě snažíme. Bistro má neotřelé architektonické, ale přitom útulné řešení, zapojujeme zde lidi s hendikepem a současně vytváříme prostor pro příjemné sousedské setkávání. Cestující si do DPP obvykle chodí koupit jízdné, nějaký předmět z našeho Fanshopu nebo zaplatit ‚pokutu‘. Nově k nám ale mohou zajít i na dobrou kávu něco sladkého či se najist. Přeji bistru Mezi řádky hodně spokojených zákazníků, kteří se k nám budou rádi vracet,“ uvedl Petr Witowski, předseda představenstva a generální ředitel DPP.

Z vlastního pozorování dobře vím, že díky pracovnímu zapojem lidí s hendikepem, se jim podaří získat  nejen sebevědomí, ale hlavně smysl každodenního životaA to je to nejdůležitější pro kohokoliv z nás,“, řekla Bára Nesvadbová, patronka Mezi řádky.

Bistru vdechnul architektonický život architekt Marek Deyl, který interiér vyplnil dřevěnou konstrukcí. „Naším záměrem bylo vytvořit autentický prostor s hřejivou atmosférou jakožto současný designový bonbónek uprostřed vysočanského každodenního života. Prostor, kam si rádi zajdete na kávu a kde vám bude dobře. Díky použitým přírodním materiálům a dřevěné struktuře, vytvořené za pomoci parametrického designu, vzniká stylizovaná klenba, která obepíná celý hlavní prostor bistra a tvarově ho definuje. Struktura vymezuje vložený interiér vůči původní stavbě, která je zahalena do monochromatické šedé výmalby. Přeji společnosti Etincelle pohodlné užívání a hlavně úspěšnou budoucnost,“ dodal k realizaci sám architekt.

Jsme rádi za tuto příležitost otevřít naše v pořadí již deváté bistro Mezi řádky. Věříme, že se stane oblíbeným místem nejen pro zaměstnance Dopravního podniku, ale také pro obyvatele a návštěvníky Prahy 9. Příprava a realizace změny interiéru chvíli trvala, ale když vidím, co se podařilo, tak to stálo za to,“ uzavřel Jakub Knězů, ředitel a zakladatel Etincelle.

Skupina sociálních podniků Etincelle s úspěchem dokazuje, že tzv. sociální podnikání má u nás své místo. Etincelle provozuje síť kaváren, bister a catering Mezi řádky, vlastní řemeslnou pekárnu, pekařství
a farmu. Mimo to má také prádelnu a uklízí veřejná prostranství a  stará se o zeleň. Na pomocných pozicích ve všech provozech Etincelle pracuje téměř 200 lidí s hendikepem. Etincelle jim  dává šanci dokázat, že dovedou být prospěšní sobě i ostatním.

Publikoval: Bc. Filip Červinka (zdroj: sdp-cr.cz)

zpět na články

inzerce

nahoru