Otevřít menu
Doprava dnes
-

Brněnské letiště bude hospodařit se ztrátou 5 - 10 milionů korun!

Více než trojnásobek odbavených cestujících v letní „charterové” sezóně, třikrát více tun nákladu díky nové pravidelné cargo lince DHL Express a hospodaření s odhadovanou ztrátou 5 - 10 milionů. Takový byl a stále je další krizový rok na Letišti Brno.

18:12 / 27. listopadu 2021
Brněnské letiště bude hospodařit se ztrátou 5 - 10 milionů korun!i

Foto: Letiště Brno

Zatímco v roce 2020 nemohl počet cestujících rekordnímu roku 2019 ani zdaleka konkurovat, dosavadní průběh sezóny na brněnském letišti naznačuje lepší časy nejen pro tuřanský komplex, ale také pro celý segment komerční letecké dopravy. „V celkovém počtu využilo sezónní lety přes 176 tisíc cestujících, což je oproti loňskému roku trojnásobek, ale stále jsme pouze na 44 % rekordní sezóny 2019. Počet odbavených pasažérů za rok 2021 nyní odhadujeme na necelých 190 tisíc. Nestabilní a nepříliš předvídatelná situace na leteckém trhu přetrvává, ale i společně s městem a krajem se snažíme dělat maximum, abychom do Brna opět přivedli nějaké nové pravidelné linky,“ dívá se do světlejší budoucnosti Milan Kratina, předseda představenstva Letiště Brno. 

Situace z důvodů přetrvávající nevalné situace covid-19 není však stále dobrá a nepřeje ani dopravcům. „Bohužel to nyní není úplně v našich rukou a sami letečtí dopravci jsou v rozhodování opatrní více než kdy jindy. Létá se víc, ale situace na trhu je kvůli vývoji a omezením ve světě stále kritická. Velkým plusem v těžké době pro nás je skoro raketový start nové nákladní linky DHL Express i tradiční TNT/FedEx, které dnes stojí za tím, že letos odbavíme přes 12 500 tun nákladu. To je absolutní sezónní rekord a třikrát víc než loni. Nadále platí, že doprava pro běžné cestující je pro nás prioritou, ale v dobách krize je to právě nákladní, která ji vhodně doplňuje,” komentuje situaci Milan Kratina.

Firmy přistoupily k pohodlnější formě pronájmu menších letadel


Letiště Brno se může spolehnout na podporu kraje, který si moc dobře uvědomuje aktuální dopady.„Jihomoravský kraj má nastavený systém financování na rozlétání letiště. A jsme připraveni pomoct s podporou konkrétních linek pro osobní přepravu, jakmile to situace dovolí,“ uvedl hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich.

„Každý den v Brně přistává na naší pravidelné lince Boeing 757 z Lipska, díky tomu jsme zrychlili zpracování zásilek v tomto regionu. Vloni jsme tak odbavili v této oblasti historicky nejvyšší objem zásilek. Kvůli uzavírce ranveje na bratislavském letišti zde letos v dubnu přistával i letoun Airbus A300, což byla pro naši DHL mezinárodní logistickou síť obrovská pomoc,” říká Luděk Drnec, generální ředitel DHL Express (Czech Republic).

„Vlivem celosvětové krize tradiční komerční letecké dopravy celosvětově narůstá počet majitelů a provozovatelů soukromých letadel. Přestože je to v celkovém objemu zanedbatelný počet, můžeme tento trend pozorovat i u nás na letišti. Důvodem je především to, že tradiční business linky do nejrůznějších evropských měst se obnovovaly pomaleji a firmy přistoupily k pohodlnější formě pronájmu menších letadel,” doplnil zajímavost aktuální sezóny Radek Lang, vedoucí úseku Přepravní provoz Letiště Brno.

 

Autor: Jakub Cimburek (Zdroj: TZ Letiště Brno)

zpět na články

inzerce

nahoru