Otevřít menu
Doprava dnes
-

Brněnský dopravní podnik koupil seniorbusy na elektrický pohon

Do vozového parku Dopravního podniku města Brna přibyly dva nové seniorbusy na elektrický pohon. Vozidla jsou určena pro jednodušší cestování seniorů a osob se zdravotním postižením.

8:47 / 15. března 2024
Brněnský dopravní podnik koupil seniorbusy na elektrický pohoni

Foto: Dva nové automobily poskytující službu Seniorbus. Zdroj: SDP ČR

Dopravní podnik města Brna (DPMB) nabízí seniorům a osobám se zdravotním postižením službu Seniorbus, jež podporuje snadnější cestování těchto osob po Brně. Služba je zajišťována devíti stálými řidiči a devíti brigádníky.

„Služba Seniorbus přispívá k lepší sociální integraci a kvalitě života seniorů a osob se zdravotním postižením, pro které by využívání běžné městské hromadné dopravy mohlo být obtížné. Službu v Brně prostřednictvím Dopravního podniku města Brna provozujeme od roku 2017. Za tuto dobu vozy seniorbusu uskutečnily více než sto tisíc jízd. Podmínky služby se novými vozy nezmění. Klienti ji mohou nadále využívat 365 dní v roce,“ popsala Markéta Vaňková, primátorka města Brna.

Největší zájem klientů o nabízenou službu je zpravidla ve všední dny dopoledne, především pro cesty k lékaři.

„Neméně důležitý je ale sociální rozměr této služby, kdy senioři cestují za svými přáteli, na nákupy nebo za kulturou. Podporou Seniorbusu tak přispíváme k integraci seniorů do běžného života a prevenci pocitu osamění,“ doplnila Vaňková.

Nová elektrická auta

V rámci větší efektivity zmíněné služby koupil DPMB dva nové seniorbusy, které nahradí dvě už dosluhující vozidla, jejichž nájezd se blíží k 300 tisícům km. Celkem má dopravní podnik ve svém vozovém parku šest seniorbusů.

„Nové elektrovozy budou deponovány ve vozovně Medlánky, kde je budeme primárně nabíjet. Na plnou baterii najedou 410 km, což je přibližně dvojnásobek reálného denního nájezdu těchto vozů,“ popsal Miloš Havránek, generální ředitel Dopravního podniku města Brna. 

První elektrické seniorbusy vyšly brněnský dopravní podnik na 2,4 miliony Kč, přičemž necelá třetina z celkové částky byla pokryta z dotace Ministerstva životního prostředí.

„Z celkové částky 1 188 500 korun bez DPH za jeden vůz činí dotace 360 tisíc korun,“ informoval Petr Kratochvíl, radní města Brna pro oblast dopravy.

Za rok 2023 eviduje DPMB 19 500 poskytnutých jízd seniorbusy.

Další nákup seniorbusů

V letošním roce plánuje DPMB zakoupit pro službu Seniorbus ještě další dva nové automobily, a to s výsuvnou plošinou, díky které budou snadněji přepraveny osoby s hendikepem. Výběrové řízení na tyto vozy bude vypsáno v první polovině letošního roku s dodáním ještě před jeho ukončením.

Publikovala: Lucie Sogelová (zdroj: SDP ČR)

zpět na články

inzerce

nahoru