Otevřít menu
Doprava dnes
-

Budoucnost dopravy v Ústí nad Labem? Vodíkové autobusy

Dopravní podnik města Ústí nad Labem a.s. jako první v České republice vybral dodavatele autobusů na vodík. 

15:11 / 22. října 2021
Budoucnost dopravy v Ústí nad Labem? Vodíkové autobusy

Dopravní podnik města Ústí nad Labem 19. října informoval o rámcovaé dohodě na dodávku až 20 autobusů s vodíkovým pohonem. Rámcová dohoda byla dne 30.9.2021 podepsána se společností Solaris BUS & Coach. Vodíkové autobusy budou splňovat veškeré nároky na moderní cestování. 

Vodíkové autobusy budou šetrné k životnímu prostředí


„Vozidla budou plně nízkopodlažní, vybavena celovozovou klimatizací, nabíječkami standardu USB, kamerovým systémem, který umožní řidiči pohodlné sledování prostoru u všech dveří a dalšími moderními prvky, které přispějí zejména k bezpečnosti přepravy. Vozidla budou délky 12 metrů s obsaditelností pro 75 cestujících. O dostatečnou dynamiku v podmínkách našeho města se postarají elektromotory o výkonu 2x125 kW. Dojezd vozidla je až 330 km. Mezi hlavní přednosti těchto vozidel patří dynamika, bezemisní provoz a snížení hlukové zátěže,“ uvedl Ing. Jakub Kolář, provozně – technický náměstek výkonného ředitele společnosti. 

„Tato vozidla by měla v budoucnu nahradit stávající vozidla na naftu a CNG. Jako pohon pro naše vozidla bude sloužit vodík, který vzniká při výrobě v místní Spolchemii jako vedlejší produkt. Vodíkové autobusy budou šetrné k životnímu prostředí a obyvatelům našeho města,“ uvedl Ing. Libor Turek, Ph.D., výkonný ředitel společnosti.

Nyní se bude DPmÚL soustředit na přípravu žádostí o finanční podporu z vhodného dotačního titulu. 

 

Autor: Bc. Jakub Cimburek (zdroj TZ DPmÚL)

Zdroj fotek: ÚJV Řež a wikipedia

Budoucnost dopravy v Ústí nad Labem? Vodíkové autobusy .
zpět na články

inzerce

nahoru