Otevřít menu
Doprava dnes
-

Car4way chrání své zákazníky! Nově své služby propojila s Bank ID

Carsharingová společnost Car4way začala využívat služby Bank iD, čímž se účinně brání před podvodníky. Zájem o sdílená auta roste, a tak rostou i pokusy, jak systém zneužít. Těmto podvodům u Car4way zabrání ověřování zákazníka přes Bank iD.

12:34 / 13. dubna 2023
Car4way chrání své zákazníky! Nově své služby propojila s Bank IDi

Foto: Ilustrační foto. Zdroj: Car4way.

Sdílené služby si na českém trhu našly poměrně rychle své zákazníky

Sdílené služby si na českém trhu našly poměrně rychle své zákazníky. Konkrétně carsharing je určený hlavně pro ty, kdo preferují individuální dopravu, ale kvůli malé frekvenci se jim nevyplatí provozovat vlastní automobil. Službu si ale bohužel oblíbili také podvodníci. Nejčastějším trikem, jak systém sdílených služeb zneužít, je registrace na cizí osobní doklad. Nepoctivci však za službu následně nezaplatí, nebo dokonce automobil zcizí. Digitální ověření totožnosti pomocí Bank iD dokáže těmto podvodům zabránit.

Ověření přes Bank iD jednoznačně potvrdí totožnost zákazníka, který se ke sdílené službě registroval svým občanským a řidičským průkazem. Tím zamezí zneužití cizí identity, způsobenému například ztrátou, zcizením či neuváženým sdílením osobních dokladů. „Nejen carsharingové společnosti, ale i další půjčovny aut či nejrůznějšího vybavení mohou chránit sebe a své zákazníky před podvodníky tím, že začnou při ověření totožnosti zákazníka využívat Bank iD. Věřím, že uživatelé si na to rychle zvyknou, protože obecně jde o nejoblíbenější způsob digitálního ověření totožnosti,“ uvedl Marek Růžička, výkonný ředitel společnosti Bankovní identita, a.s.

Bank iD je přesně ten nástroj, který jsme hledali

Společnost Car4way je největší českou firmou nabízející carsharing. Sdílená auta provozuje v Praze a Brně. Ověření zákazníků prostřednictvím Bank iD zavádí jako první v ČR u služby sdílených aut, která je největší a nejrychleji rostoucí oblastí jejího byznysu. „Bank iD je přesně ten nástroj, který jsme hledali, abychom dokázali předcházet podvodům. Teď si můžeme být jistí, že nám, nebo nic netušící oběti, jejíž osobní doklady někdo zneužil, nevznikne škoda,“ sdělil Pavel Louda, zakladatel společnosti Car4way a dodal, že časem je v plánu rozšíření identifikace přes Bank iD také na segment autopůjčovny.

Nadále je možné využívat služby Car4way také bez bankovní identity. Kvůli nižší úrovni bezpečnosti při identifikaci ale musí zájemce o využití sdíleného vozu složit zálohu ve výši 10 000 korun.

O Bank iD

Bankovní identita, digitální občanka, je zdaleka nejpoužívanější metodou digitálního ověření totožnosti českých občanů u institucí a firem. Bankovní identitu má téměř šest milionů klientů bank, kteří využívají elektronické bankovnictví. Umožňuje jim jednoduché a bezpečné přihlášení k portálům státní správy i firem, jednoznačné prokázání osobních údajů (např. plnoletosti) a podepsání dokumentů.  

V České republice funguje od ledna 2021 pod značkou Bank iD. Za tu dobu ji využilo více než 2,7 milionu lidí, což představuje více než třetinu dospělé populace. Bankovní identita významně přispívá k digitalizaci státní agendy i služeb soukromých firem.   

Publikoval: Karel Geba (Zdroj: Bankovní identita a.s. / Car4way)

zpět na články

inzerce

nahoru