Otevřít menu
Doprava dnes
-

Carsharing v ČR na vzestupu. Má za sebou nejlepší rok ve své historii

Carsharing je v ČR čím dál oblíbenější. Carsharingová společnost Car4way to potvrzuje i nárůstem zisků o více než 68 %. Z průzkumu vypracovaného právě pro Car4way vyplývá, že počet jízd sdílenými auty narostl oproti roku 2021 o 54 procent. Ujetá vzdálenost se navýšila o třetinu a dosáhla tak obdivuhodných 5.500.000 km.

7:53 / 8. února 2023
Carsharing v ČR na vzestupu. Má za sebou nejlepší rok ve své historii

Velmi zajímavý je prudký nárůst zájmu o sdílená auta na Letišti Václava Havla. Oproti loňskému roku stoupl o celých 500 %. "Můžete si půjčit auto ve městě a nechat ho v těsné blízkosti Terminálu 1. Nebo na vás každý den čeká třicet aut připravených k cestě z letiště do města. Ideální forma přepravy, když nechcete přestupovat, máte pozdní let a nechce se vám tahat s kufry," vysvětluje jeden z benefitů marketingový manažer Car4way Josef Ciglanský.

Ze získaných dat dále vyplývá, že uživatelé sdílených automobilů jezdí i na delší vzdálenosti: oproti roku 2021 najeli v roce 2022 o 35 % km více, čas strávený na cestách přitom stoupl o 15 %. Obecně lze říci, že nejoblíbenější jsou sdílená auta v městské dopravě. V Praze s nimi má zkušenost 21 % obyvatel.

"Zaujal nás vysoký podíl lidí, kteří zvažují nahrazení 2. auta carsharingem. 59 % lidí ve městech uvažuje o tom, že nebude kupovat do rodiny 2. auto a bude využívat půjčené auto jako 2. vůz a téměř 50% lidí by se nebálo využít službu v rámci své dovolené po České republice nebo i do zahraničí," doplňuje Kamil Kunc, Client Service Director NMS Market Research.

A co za těmito rekordními čísly stojí? Car4way je ve svém segmentu trhu jedinečný vysokou dostupností automobilů i jednoduchostí využití služby. Klienti si najdou auto podle svých preferencí, pomocí aplikace v mobilním telefonu si ho snadno půjčí i odemknou, a pak ho zase odstaví, kde jim vyhovuje.

Uspoří náklady na pořízení a provoz vlastního auta, mají jistotu, že půjčené auto je nové a v dobrém technickém stavu. Sdílení aut je společensky atraktivní, pohodlná a ekologicky i ekonomicky udržitelná varianta osobní dopravy.

Publikoval: Petr Dejnožka (čerpáno z ČTK)

zpět na články

inzerce

nahoru