Otevřít menu
Doprava dnes
-

Ceny benzínu porostou, měly by být vyšší než u nafty. Ukazují to plošné ceny paliv

V současné době je nafta netypicky a výražné dražší než benzín. Během září se cena jednoho litru obou paliv lišila dokonce téměř o 6 korun. V současnosti se cenové nůžky mezi benzínem a naftou opět zavírají. Společnost Axigon poukazuje na to, že cena benzínu by v budoucnu mohla růst, protože nafta pro držitele jejich tankovacích karet stojí méně.

10:36 / 30. ledna 2023
Ceny benzínu porostou, měly by být vyšší než u nafty. Ukazují to plošné ceny palivi

Foto: Ilustrační foto. Zdroj: Axigon.

Rozdíl plošné ceny u nafty a benzínu se pro držitele námi poskytovaných tankovacích karet od začátku roku rychle snižuje

Takzvané plošné ceny pohonných hmot vyhlašované zpravidla na týdenní bázi pro firemní zákazníky obvykle pružně reagují na aktuální vývoj na trzích. Tím naznačují, kam se v nejbližší době vydají běžné totemové ceny, které mají zpravidla určitou setrvačnost. „Rozdíl plošné ceny u nafty a benzínu se pro držitele námi poskytovaných tankovacích karet od začátku roku rychle snižuje. Ještě v prvním týdnu to byla celá jedna koruna, v minulém týdnu už rozdíl činil pouhých 35 haléřů za litr paliva. Aktuálně se pak situace zcela otočila a Natural 95 je již dražší než nafta,“ popisuje Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon, která je autorizovaným distributorem tankovacích karet Shell.

Zatímco v průměru je nafta na českých čerpačkách prozatím nadále dražší než benzín, plošná cena Naturalu 95 v tomto týdnu – od úterý 24. 1. 2023 do pondělí 30. 1. 2023 – jednorázově vzrostla o 1,10 Kč/l. „Litr nafty je tak s naší tankovací kartou nyní již o 50 haléřů levnější než litr benzínu a tento trend by se v následujících týdnech měl promítnout rovněž do standardních cen paliv pro koncové zákazníky,“ předpokládá Damir Duraković. Obecně je vyšší cena nafty během zimních měsíců poměrně obvyklá, historicky byl v některých letech litr nafty až o dvě koruny dražší. Příčinou bývá zvýšená poptávka po topných olejích, protože topný olej je svým složením totéž, co motorová nafta a v mnoha zemích je stále hojně rozšířeným zdrojem tepla.

Publikoval: Richard Mrkvička (Zdroj: Axigon)

 

zpět na články

inzerce

nahoru