Otevřít menu
Doprava dnes
-

Černá Hora, Severní Makedonie a Bulharsko zakázaly přelet ruskému vládnímu letadlu

Tři balkánské země zakázaly přelet letadla s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavorvem, který má dnes cestovat na oficiální návštěvu do Bělehradu. Původně o tom informoval srbský deník Danas s odvoláním na své zdroje. Informaci posléze podle agentury Interfax potvrdil i nejmenovaný vysoce postavený představitel ruského Ministerstva zahraničních věcí.

10:22 / 6. června 2022
Černá Hora, Severní Makedonie a Bulharsko zakázaly přelet ruskému vládnímu letadlui

Foto: Ruské vládní letadlo (Zdroj fotky: wikipedie).

Lavrov měl do Srbska v pondělí přicestovat na dvoudenní návštěvu, během níž se měl setkat mimo jiné s prezidentem Aleksandarem Vučičem nebo patriarchou Srbské pravoslavné církve. Srbská premiérka Ana Brnabičová uvedla, že situace kolem příjezdu ruského ministra je „velmi komplikovaná“ a že logistikou jeho cesty se zabývá prezident Vučić. „Je opravdu neuvěřitelné, že situace v Evropě a ve světě je taková, že prezident jedné země se musí zabývat takovými věcmi, jako jsou logistické otázky cesty ministra zahraničních věcí, na nichž závisí, zda dorazí, či ne,“ řekla premiérka podle serveru Danas srbské televizi Pink.

Na otázku, zda se Lavrovova cesta uskuteční, nejmenovaný ruský diplomat Interfaxu řekl: „Schopnosti teleportace naše diplomacie zatím neovládá.“ Prezidentská kancelář zároveň oznámila, že Vučić se v pondělí sejde s ruským velvyslancem v Bělehradě. Vučić dříve ruskou invazi na Ukrajinu označil za porušení mezinárodního práva, kterého se však podle něj „v desítkách případů dopouštěly i západní mocnosti“. V této souvislosti zmínil bombardování Jugoslávie zeměmi NATO v roce 1999.

Srbsko v poslední době čelí zvýšenému tlaku západních států, aby sladilo svou zahraniční politiku s Evropskou unií a přidalo se k sankcím proti Rusku. To však Vučić dosud odmítal, i s ohledem na proruské smýšlení velké části srbského obyvatelstva.

 

Publikoval: Petr Dejnožka (Zdroj: ČTK)

zpět na články

inzerce

nahoru