Otevřít menu
Doprava dnes
-

Češi se podílejí na evropské misi JUICE, která míří k Jupiteru

Evropská kosmická agentura (ESA) úspěšně odstartovala svou největší a nejkomplexnější kosmickou misi k Jupiteru, JUpiter ICy moons Explorer (JUICE), na níž se podílí i český kosmický průmysl a vědecká pracoviště. Cílem mise je prostřednictvím studia Jupiteru a jeho soustavy měsíců lépe porozumět procesům ve Sluneční soustavě.

14:50 / 19. dubna 2023
Češi se podílejí na evropské misi JUICE, která míří k Jupiterui

Foto: Ilustrační foto. Zdroj: MDČR.

JUICE se v první fázi zaměří na samotný Jupiter a jeho atmosféru

Z českého průmyslu se na misi JUICE podílely například firmy Frentech Aerospace, 5M a L.K. Engineering, které se podílely na kompozitním robotickém rameni, které nese supercitlivé magnetometry a na prvcích pro radiační stínění. Firma BD Sensors pak vyrobila části elektroniky, která musí přežít v extrémních podmínkách v okolí Jupitera. Na přístroji pro měření elektromagnetických vln (RPWI) se pak podílel i Ústav fyziky atmosféry AV ČR a Astronomický ústav AV ČR.

JUICE se v první fázi zaměří na samotný Jupiter a jeho atmosféru, magnetosféru a prostředí v okolí největší planety Sluneční soustavy, v čemž naváže na americkou sondu Galileo z devadesátých let. Následně bude studovat 3 ledové měsíce Jupiteru, Ganymedes, Europa a Calisto, pod jejichž ledovou krustou je tekutá voda. Právě ta by mohla v kombinaci s dalšími faktory skýtat vhodné podmínky pro život. Šestitunovou sondu JUICE s 10 přístroji na palubě vynesla do vesmíru nosná raketa Ariane 5, na jejíž výrobě se podílí i klatovská firma ATC Space. Po startu se JUICE vydá na 8 let trvající cestu k Jupiteru, kde bude pracovat až do roku 2035.

Publikoval: Karel Geba (Zdroj: MDČR)

zpět na články

inzerce

nahoru