Otevřít menu
Doprava dnes
-

Češi zaujali v Abú Dhabí svými projekty na vzdělávání řidičů

V Abú Dhabí se uskutečnila konference Mobility Education Summit a Ministerstvo dopravy ČR na ni představilo své projekty. Účastníky konference české nápady zaujaly. Češi na konferenci prezentovali např. aplikaci simulující nebezpečné situace nebo novou sadu testových otázek.

13:33 / 22. listopadu 2022
Češi zaujali v Abú Dhabí svými projekty na vzdělávání řidičů i

Foto: Konference v Abú Dhabí. Zdroj: mdcr.cz

Ministerstvo dopravy představilo na konferenci v hlavním městě Spojených arabských emirátů několik svých projektů. Ty se týkaly především vzdělávání a zkoušek řidičů. Konkrétně se jednalo o novou sadu testových otázek pro žáky v autoškolách, interaktivní aplikaci Hazard Perception simulující nebezpečné situace v provozu. Dále byly představeny dopravně-vzdělávací projekty Učme se přežít a Start Driving.

„Právě aplikace Hazard Perception na konferenci účastníky velmi zaujala a ukazuje, že české dopravně-vzdělávací projekty jsou na světové úrovni. Umožňuje lidem si nanečisto zkusit, jak by se zachovali v nebezpečných situacích na českých silnicích. Jinak řečeno, jedná se o nejčastější hrozby, které mohou řidiče potkat, kdy je cílem si tyto hrozby vyzkoušet a naučit se na ně reagovat,“ popsal Stanislav Dvořák, ředitel Odboru agend řidičů Ministerstva dopravy.

Ministerstvo dopravy v Abú Dhabí prezentovalo nové otázky pro budoucí řidiče. Sto nových textových a dvacet animovaných otázek ministerstvo už postupně zařazuje i do ostrých testů. Uchazeči o řidičský průkaz si nové otázky mohou vyzkoušet na webu noveotazky.cz. Kompletní sady, včetně těch původních, jsou dostupné na veřejné části aplikace webu Ministerstva dopravy Testy.

Představený projekt Učme se přežít je zaměřen hlavně na motocyklisty. Jeho cílem je snížit počet a následky dopravních nehod motorkářů. Projekt k tomu využívá převážně trénink řidičů motocyklů v prostředí bezpečných autodromů a polygonů. Součástí projektu je i vzdělání učitelů autoškol a zkušebních komisařů. Do projektu spadá i tvorba efektivních výukových pomůcek.

Projekt Start Driving se pak zaměřuje na výcvik začínajících řidičů automobilů v nejrizikovějším věku 18 až 24 let. Je inspirován rakouským systémem druhé fáze vzdělávání řidičů s možným zapojením rodičů.

Uskutečněná konference Mobility Education Summit je unikátní akcí, která se věnuje problematice vzdělávání řidičů. Akce se zúčastnila řada států, organizací, akademiků i komerčních společností, a to nejen z Evropské unie, ale i ze zemí Perského zálivu.

Publikoval: Karel Geba (zdroj: MD ČR)

Češi zaujali v Abú Dhabí svými projekty na vzdělávání řidičů Foto: Konference v Abú Dhabí. Zdroj: mdcr.cz.
zpět na články

inzerce

nahoru