Otevřít menu
Doprava dnes
-

Česká firma dokončila přestavbu letiště v Senegalu. Další budou následovat

Regionálního letiště ve městě Saint-Louis na severu Senegalu je prvním z pěti, které zrekonstruovala společnost Transcon Electronic Systems z Frýdku-Místku. Smlouva v hodnotě 161 milionů eur, kterou česká firma podepsala v listopadu 2017, představuje největší český počin v subsaharské Africe za posledních více než 60 let.

20:06 / 16. července 2022
Česká firma dokončila přestavbu letiště v Senegalu. Další budou následovat i

Foto: www.transcon.sn

O českém úspěchu za 3,9 miliardy korun informovalo prostřednictvím tiskové zprávy české velvyslanectví v Dakaru.

Podle velvyslanectví je projekt založen „na světově unikátním konceptu modulárních letištních systémů", jenž v některých ohledech připomíná letištní lego.

Součástí první fáze projektu je kromě letiště Saint-Louis též letiště Ourossogui-Matam. To by mělo být dokončeno na přelomu letošního a příštího roku. Na rok 2023 plánuje firma zahájit druhou fázi zahrnující rekonstrukci letiště měst Tambacounda, Kédougou a Ziguinchor.

Díky výstavbě a rekonstrukci pěti senegalských letišť vznikne zhruba 1 000 pracovních míst; podpoří se také ekonomický rozvoj regionů.

Slavnostního uvedení do provozu letiště Saint-Louis se zúčastnil senegalský prezident Macky Sall. Za českou vládu se ceremoniálu zúčastnil náměstek českého ministra zahraničních věcí Martin Tlapa či český velvyslanec v Senegalu Marek Skolil.

Prezident Sall, většina senegalských hodnostářů i laická veřejnost vysoce oceňují kvalitu díla. Projekt je podle velvyslanectví možné považovat za referenční bod pro mnohé české firmy, a to nejenom v Africe.

„Úspěšná inaugurace tak vytvořila dobrý základ pro další aktivity naší společnosti nejen v Senegalu. V následujících dnech budeme vést řadu upřesňujících jednání na příslušných resortech, které mají souvislost s výsledky inaugurace. Jde o významný (chtěl bych říci historický) úspěch Transconu, všech zúčastněných pracovníků naší společnosti, jakož i našich subdodavatelů vč. KOMA a SafetyPro, které zaslouží samostatné uznání,“ uvedl na webu společnosti Transcon Electronic, spol. s r.o. obchodní ředitel Ilja Mazánek.

Senegal s Českou republikou spolupracoval také v oblasti pozemní dopravy. Dakarský dopravní podnik odkoupil 643 autobusů vyrobených ve Vysokém Mýtě.

Velvyslanectví ČR v Dakaru plánuje navázat na úspěšný letištní projekt zářijovou podnikatelskou misí. Té se zúčastní české firmy z oboru infrastruktury, cestovního ruchu, zdravotnictví, energetiky a obranně-bezpečnostního sektoru.

Publikovala: Dagmar Lánská (zdroj: ČTK, www.transcon.sn)

zpět na články

inzerce

nahoru