Otevřít menu
Doprava dnes
-

České dráhy loni přepravily 120,7 milionu pasažérů, meziročně o tři procenta víc

České dráhy loni ve svých vlacích přepravily 120,7 milionu cestujících. Meziročně jde o nárůst o tři procenta, proti období před krizí je to však stále téměř o třetinu méně. Provoz tak i loni výrazně omezovala pokračující pandemie koronaviru, zejména na jaře. ČTK to dnes v tiskové zprávě sdělil státní dopravce.

9:43 / 17. února 2022
České dráhy loni přepravily 120,7 milionu pasažérů, meziročně o tři procenta víci

Foto: cd.cz

"Dá se říci, že pandemie Covid-19 nás zasáhla v uplynulém roce ještě více než v roce 2020. Další vlny nemoci a její mutace, lockdowny, distanční výuka, obava seniorů z nákazy během cestování nebo změna chování zákazníků v reakci na pandemii, kdy se řada kontaktů a jednání přesunula do virtuálního prostředí internetu, se přirozeně projevily i na železnici," uvedl dosluhující šéf dopravce Ivan Bednárik, který v závěru února v čele společnosti skončí. Největší pokles zájmu ČD zaznamenaly loni na jaře, kdy poptávka proti normálu klesla až na desetinu.

I přesto ovšem v rámci celého roku zvýšily proti roku 2020 nejen počet přepravených cestujících, ale také přepravní výkony. Vlaky dopravce loni najezdili 5,4 miliardy tzv. osobokilometrů, tedy počet kilometrů, které cestující s vlaky ČD najezdili. Meziročně je to o pět procent více. Průměrná přepravní vzdálenost na jednoho cestujícího pak stoupla o 1,3 kilometru na 44,8 kilometru.

Podle dopravce růst přepravního výkonu naznačuje, že se cestující pomalu vrací zejména v dálkové a v mezistátní dopravě, ve které dráhy loni přepravily skoro o 400.000 cestujících víc, tedy celkem 2,25 milionu. "Přesto nám budou dlouhodobě chybět některé skupiny zákazníků, především turisté ze zámoří, kteří využívali vlaky pro cesty po Evropě i po samotném Česku,“ podotkl náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu Jiří Ješeta.

Dráhy loni pokračující pandemii přizpůsobily i svůj podnikatelský plán. "Na jedné straně byl realistický odhad příjmů a na druhé razantně osekané náklady. Osobní, režijní a další. Hledali jsme úspory všude. Díky tomu bude hospodaření osobní dopravy v řádu miliard korun lepší, než tomu bylo v roce 2020,“ zdůraznil Bednárik. V prvním pololetí loňského roku skončila osobní doprava Českých drah ve ztrátě 580 milionů korun. Meziročně to i tak bylo zlepšení o 1,3 miliardy korun. Tržby naopak klesly o více než 12 procent na 2,42 miliardy korun. Hospodářské výsledky za celý rok společnost představí na jaře.

Ve vlacích zároveň pokračovala ochranná opatření proti šíření nákazy koronavirem. Dráhy do nich investovaly kolem 160 milionů korun.

Letos čeká společnost řada změn. Končícího Bednárika, který v úterý na svou vedoucí pozici v podniku rezignoval, nahradí od března dočasně v čele firmy dosavadní náměstek ČD a současně místopředseda představenstva Michal Kraus. Dráhy mezitím vypíšou výběrové řízení, ve kterém vyberou nového šéfa státního dopravce.

Publikoval: Mgr. Petr Dejnožka (zdroj: ČTK)

zpět na články

inzerce

nahoru