Otevřít menu
Doprava dnes
-

České dráhy otevřely v Plzni halu na údržbu a opravy vlaků za 200 milionů Kč

České dráhy (ČD) otevřely v Plzni novou opravárenskou halu pro komplexní údržbu vlaků. Depo s kolejemi a dílnami pro údržbu a opravy železničních vozidel přišlo zhruba na 200 milionů korun, více než polovinu stála technologie. Moderní údržbové zázemí reaguje na rostoucí počet nových elektrických a motorových jednotek regionální dopravy. Z 80 až 90 procent bude sloužit pro Plzeňský kraj, ale částečně tu budou udržovat i vozidla pro Jihočeský a Karlovarský kraj, řekl dnes Vladimír Janoušek, ředitel oblastního centra údržby ČD. Podle něj se může v hale, která bude v provozu nonstop, opravovat až 20 hnacích jednotek denně.

14:15 / 21. února 2022
České dráhy otevřely v Plzni halu na údržbu a opravy vlaků za 200 milionů Kči

Foto: drbna.cz

Další podobné stavby chystají ČD v Chebu, Českých Budějovicích, Havlíčkově Brodě nebo v Olomouci. V Plzni ještě připravují vybudování celoročně využitelné myčky v blízkosti nově otevřené haly.

"Moderní zázemí umožní například jednodušší manipulaci s vozidly bez nutnosti rozpojení ucelených souprav. Vozidla se tak rychleji vracejí zpět do provozu," řekl místopředseda představenstva ČD Michal Kraus. Hala, kde je 400 metrů kolejí, je vybavena dvěma pětitunovými portálovými jeřáby, které umožňují sundávat kontejnery s vybavením, které je dnes umístěné většinou na střeše. Do tří měsíců bude hala dovybavena moderními montážními lávkami na elektrický pohon, které umožní bezpečný přístup k zařízením na střechách. Součástí haly jsou také dílny pro opravy a údržbu drobných součástí kolejových vozidel a soustružna.

"Plzeň se stává významným centrem, kde provozujeme moderní ucelené jednotky o více vozech. V Plzeňském kraji už jezdí 24 jednotek RegioPanter a 17 souprav RegioShark a právě pro tato vozidla potřebujeme moderní zázemí pro jejich kvalitní a efektivní servis," řekl náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu Jiří Ješeta. Kromě jednotek RegioPanter a RegioShark se plzeňské středisko údržby ČD stará o 70 elektrických lokomotiv, 14 motorových lokomotiv, 18 motorových vozů a 185 osobních vozů.
 

Publikoval: Mgr. Petr Dejnožka (zdroj: ČTK)

zpět na články

inzerce

nahoru