Otevřít menu
Doprava dnes
-

České dráhy rozšíří svou flotilu o vlaky RegioFox

Zvířecí rodina Českých Drah (ČD) se rozšíří o lišky. Vlaky pod značkou RegioFox jsou nové motorové jednotky od společnosti PESA Bydgoszcz, které výrobce bude testovat na zkušebním okruhu ve Velimi. První vlaky tohoto typu budou jezdit ve Středočeském kraji a v Praze, v Jihočeském a Pardubickém kraji a na Vysočině. ČD si RegioFoxů objednaly 76.

14:14 / 9. března 2023
České dráhy rozšíří svou flotilu o vlaky RegioFoxi

Foto: Ilustrační foto. Zdroj: ČD.

Prostorný interiér se 115 místy k sezení (včetně 9 míst v 1. třídě), bezbariérový přístup, topení, klimatizace, zásuvky nebo USB konektory na dobíjení drobné elektroniky, Wi-Fi, vakuové WC s přebalovacím pultem, vnitřní i vnější LED osvětlení, moderní audiovizuální informační systém s LCD monitory, kamerový systém, komunikační systém GSM-R a evropský zabezpečovač ETCS. Tím vším se ve své výbavě chlubí nové motorové soupravy pro regionální dopravu, které dnešním dnem dostaly obchodní název RegioFox. „Liška je mazané a chytré zvíře a já jsem rád, že RegioFox cestujícím nabídne mnoho chytrých řešení a maximální komfort. Nový název vybrali v anketě na sociálních sítích naši cestující. Těchto motorových jednotek máme objednáno už šestasedmdesát. Není bez zajímavosti, že vozidla jsou vybavena nejmodernějšími nízkoemisními motory Rolls-Royce splňujícími emisní limity Stage V,“ popsal předseda představenstva a generální ředitel Českých drah Michal Krapinec. V jednotce bude dostatek místa i na přepravu osmi kol, tří kočárků a dvou invalidních vozíků. RegioFoxy přinesou maximální bezpečí díky evropskému zabezpečovači ETCS a také rychlejší cestování s maximální rychlostí 120 km/h.

„Naše závazky ze smluv plníme a společně s kraji výrazně modernizujeme regionální dopravu. Právě jednotky RegioFox jsou toho důkazem. Vozy jsou nízkopodlažní, což usnadní cestování seniorům, rodinám s malými dětmi nebo handicapovaným. Všichni cestující pak jistě ocení ergonomicky tvarované sedačky, klimatizaci i moderní informační systém. Pohodlí, Wi-Fi připojení a zásuvky s USB konektory pro dobíjení cestovní elektroniky umožní využít čas na cestě například k práci, studiu, odpočinku nebo třeba sledování filmů. Vlaky jsou vybaveny také sčítacím systémem cestujících, který nám a objednatelům dopravy poskytne lepší přehled o vytížení jednotlivých spojů,“ řekl člen představenstva a náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu Jiří Ješeta.

Zkušební provoz nových jednotek začne ve druhé polovině tohoto roku v Praze, Středočeském a Jihočeském kraji. Další RegioFoxy pak zamíří do Pardubického, Královéhradeckého, Plzeňského kraje a na Vysočinu. Na tratích nahradí starší vozidla řad 814, 842, 843, případně soupravy s lokomotivou 754 a vozy Bdt. Dodavatel má sice určité zpoždění, ale první jednotka už byla dopravena na testovací okruh u Velimi. V plném proudu jsou zkoušky a následovat bude schvalování u Drážního úřadu. U vlaku RegioFox je výhodou, že je poháněn motory Rolls-Royce, které místo klasické nafty zvládnou jezdit i na biopalivo HVO.

Publikoval: Karel Geba (Zdroj: ČD)

České dráhy rozšíří svou flotilu o vlaky RegioFox Foto: Ilustrační foto. Zdroj: ČD..
zpět na články

inzerce

nahoru