Otevřít menu
Doprava dnes
-

České dráhy si objednaly 50 elektrických lokomotiv! Jsou připraveny na vysokorychlostní tratě

České dráhy (ČD) dnes podepsaly smlouvu na nákup 50 elektrických lokomotiv Siemens Vectron MS, které mohou jet maximální rychlostí 230 kilometrů za hodinu. Součástí smlouvy je plný servis na 15 let. 

18:23 / 31. března 2022
České dráhy si objednaly 50 elektrických lokomotiv! Jsou připraveny na vysokorychlostní tratěi

Foto: zakazka.cz

Lokomotivy jsou připraveny pro provoz na konvenčních i vysokorychlostních tratích, České dráhy je plánují nasadit na mezistátní spoje do Německa, Rakouska, Maďarska a na Slovensko. Výrobce je bude postupně dodávat od prosince 2025, sdělil dnes ČTK mluvčí společnosti Lukáš Kubát. Cenu zakázky neuvedl.

Lokomotivy budou určeny pro vedení expresních spojů ve vnitrostátní a mezistátní dopravě na tratích s vysokou rychlostí, například Praha - Berlín - Hamburk, Praha-Vídeň-Graz nebo z Prahy do Budapešti, kde už fungují nebo se připravují, úseky umožňují rychlost 200 kilometrů za hodinu a vyšší. Díky vysokému trakčnímu výkonu 6,4 MW, kterým lokomotivy Vectron disponují, budou dopravovat expresní vlaky rychlostí až 230 kilometrů za hodinu.

Postupné dodávky začnou v prosinci 2025


České dráhy mají podle svého vyjádření s lokomotivami Vectron od společnosti Siemens velmi dobré zkušenosti. V současnosti provozují 17 lokomotiv Vectron od leasingových společností ELL a RSL, další jednu lokomotivu státní dopravce vlastní. Stroje jezdí především na trati Praha - Berlín - Hamburk/Kiel a jako Slovácký expres z Prahy do Starého Města u Uherského Hradiště. 

Typ lokomotivy Siemens Vectron provozuje také dceřiná společnost ČD Cargo v rámci mezistátní dopravy. „Věříme, že na ně navážou stejně příznivé reference i s další generací Vectronů s maximální rychlostí 230 km/h. Nasadíme je společně s 20 netrakčními jednotkami ComfortJet a můžou jezdit i s českými railjety,“ uvedl místopředseda představenstva a náměstek generálního ředitele Českých drah pro servis Michal Kraus.

Lokomotivy pro České dráhy budou vyrobeny v závodě Siemens Mobility v Mnichově-Allachu. Postupné dodávky začnou v prosinci 2025. Kromě jednotného evropského vlakového zabezpečovače ETCS budou vybaveny digitální radiostanicí GSM-R a dálkovou diagnostikou. Mají vybavení pro provoz v České republice, Německu, Rakousku, Polsku, na Slovensku a v Maďarsku. „V případě potřeby bude možné kdykoliv doplnit pakety pro provoz v dalších evropských státech,“ dodal mluvčí ČD.

 

Publikoval: Bc. Karel Geba (Zdroj: ČTK)

České dráhy si objednaly 50 elektrických lokomotiv! Jsou připraveny na vysokorychlostní tratě Foto: Siemens Vectron..
zpět na články

inzerce

nahoru