Otevřít menu
Doprava dnes
-

České dráhy zajistí vlakové spoje ve Zlínském kraji i v budoucnosti!

České dráhy (ČD) společně s vedením Zlínského kraje podepsaly dvě smlouvy na zajištění regionální železniční dopravy ve Zlínském kraji. Jejich platnost se naplánovala od prosince 2023, přičemž platit budou šest let.  Tratě, které budou ČD obsluhovat, se rozdělují do dvou souborů. Ve Zlínském kraji tak navíc dojde k obměně vlaků.

7:13 / 23. prosince 2022
České dráhy zajistí vlakové spoje ve Zlínském kraji i v budoucnosti!i

Foto: Ilustrační foto. Zdroj: ČD.

Těší nás, že jsme se domluvili na podmínkách a pokračujeme ve spolupráci se Zlínským krajem

Slavnostní podpis smluv se odehrál v jednotce RegioPanter na nádraží v Otrokovicích. Právě elektrické jednotky řady 640 budou novinkou na elektrizovaných tratích v regionu. Za České dráhy smlouvy podepsal náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu Jiří Ješeta, za Zlínský kraj pak náměstek hejtmana pro dopravu Radek Doležel. „Těší nás, že jsme se domluvili na podmínkách a pokračujeme ve spolupráci se Zlínským krajem, této důvěry si velmi vážíme. Důležité je, že se cestující mohou těšit na pozitivní novinky. Například od roku 2025 nasadíme pět nových elektrických jednotek RegioPanter. Půjde o moderní bezbariérové vlaky, které nabídnou pohodlné a komfortní cestování. Nasadíme je na trati z Přerova do Břeclavi,“ řekl Jiří Ješeta, člen představenstva a náměstek generálního ředitele ČD pro osobní dopravu. Třívozové jednotky RegioPanter cestujícím nabídnou komfortní interiér, téměř 240 míst k sezení, Wi-Fi připojení nebo možnost nabíjet drobnou elektroniku. Další novinkou bude šest jednotek RegioShark, které budou do Zlínského kraje redislokovány z jiných krajů a nahradí zde motorové jednotky Regionova. „Žraloci“ zároveň doplní šest jednotek RegioShark, které už v kraji jezdí. Díky novým smlouvám ČD investují do zlepšení dopravy ve Zlínském kraji přes 800 milionů korun.

„Na počátku tržních konzultací jsme oslovili všechny čtyři velké hráče provozující v České republice veřejnou drážní dopravu. Relevantní zájem projevili dva dopravci. Po sérii jednání jsme jako nejvýhodnější vyhodnotili nabídku Českých drah, se kterými se nám podařilo dojednat velmi výhodné podmínky i cenu. Hodnota kontraktu činí řádově 2,5 až 3 miliardy korun,“ informoval náměstek hejtmana pro dopravu Radek Doležel.

„Všechna stávající i nová vozidla v provozních souborech A a C budou osazena odbavovacími terminály, tzv. validátory a mobilním zařízením MOPAJ, sloužícím k samoobslužnému zakoupení jízdenek. V nástupním prostoru části vlakových souprav budou instalovány také sčítací technologie. Drážní regionální doprava je ve Zlínském kraji rozdělena do čtyř provozních souborů,“ zmínila tisková mluvčí ČD Vanda Rajnochová. České dráhy nyní smluvně zajišťují provoz ve třech z nich, jedná se o „Provozní soubor A – Zlín střed“, „Provozní soubor C – Zlínský kraj elektrická trakce“ a „Provozní soubor D – Zlínský kraj – tratě č. 281, 303 a 305“. Nové smlouvy na provozní soubory A a C tak prakticky navazují na stávající kontrakty platné do konce příštího roku. Díky prodloužení spolupráce navíc dojde k provázání mezi soubory A a D, což přinese především optimalizaci oběhů vozidel.

Publikoval: Richard Mrkvička (Zdroj: ČD)

zpět na články

inzerce

nahoru